Sociální demokraté si stěžují na nerovný souboj s Babišem

Domácí 29. května 2019 | 07:18 — Ilona Cílková
Sociální demokracie musí po propadu v evropských volbách hledat nové tváře a razantněji se vymezovat vůči hnutí ANO, které ji podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD. připravilo o část voličů i program.
Je to ale nelehký boj, přiznal Štěch v pořadu Interview ČT24 / Česká televize

Milan Štěch se nedomnívá, že přes volební zisk pod čtyři procenta by na post šéfa ČSSD měl rezignovat Jan Hamáček. Předseda strany by se podle Štěcha neměl měnit po každých volbách. Sociální demokracie by se přesto měla dívat po nových tvářích. „V širším předsednictvu jsou zajímaví lidé, kteří mají jasná stanoviska a nejsou zatížení špatnou minulostí. Je potřeba dát jim příležitost,“ navrhuje Štěch.

V úterý řešili výsledek voleb také poslanci ČSSD, usnesení nebo výzvu ale nepřijali. Tým kolem Hamáčka má do konce června nachystat krizový plán, kterým by se strana řídila při přípravě kampaně pro krajské volby příští rok na podzim.

Sociální demokracie také není v nijak dobré ekonomické situaci, přiznal Štěch. „Na nutné věci peníze jsou. Musíme se chovat zodpovědně. Veřejnost vnímá, že nejsme schopní vyřídit věc s dědictvím pana Altnera. Ale sociální demokracie zajištěna bude, i v té nejhorší variantě je to lepší než celou věc natahovat,“ uvedl Štěch.

Štěch se domnívá, že ČSSD musí být důraznější v komunikaci s veřejností i s hnutím ANO, s nímž tvoří menšinovou vládu. Česká společnost podle něj sociální demokracii potřebuje. „Jsem přesvědčen, že občani potřebují funkční sociální demokracii, aby se udržely hodnoty, které lidé nutně potřebují pro svůj život,“ řekl.

„ČSSD pro občany v minulosti hodně vykonala, zasadila se třeba o udržení dostupného kvalitního veřejného zdravotnictví. Na to i na další věci se zapomnělo. A výrazně k tomu přispěl premiér Andrej Babiš, který nás z pozice partnera ve vládě neustále napadal. My jsme to nedokázali zkomunikovat, nemáme takové finanční možnosti působit přes média jako on,“ řekl Štěch. Babiš ještě před převedením svého majetku do svěřenského fondu vlastnil vydavatelství Mafra nebo stanici Impuls.

„Babiš má dar tvrdit, že černé je bílé. Podívejme se do jeho minulosti, i tu značně zkresluje. Na koaliční radě nechtěl přidat 500 korun důchodcům, pak ale deset minut před koncem jednání odešel a před kamerami řekl, že peníze našel. Není to rovná soutěž, proti nám stojí strana, která má enormní finanční možnosti a vliv na média,“ poukázal na koaliční problémy Štěch.

Babiš podle něj „není sociální demokrat, i když plní náš program“. „Dělá to proto, aby si udržel svoji ekonomickou pozici. Není nezištný. A jde o to, aby se to zemi v budoucnu nevymstilo,“ varuje Štěch. 

Pro odchod z vlády přesto důvod nevidí: „Nebylo by to moudré ani odpovědné. Nedobrý výsledek ve volbách nemůžeme přenést na společenskou úroveň,“ konstatoval Štěch. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi poznáte nejlépe z vlaku

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Chcete cestovat po světě skoro zadarmo? Můžete se vozit...

Chystáte se do Vídně? Skryté skvosty, které byste si neměli...

Zavřít reklamu