Stále více lidí chodí do předdůchodu. Má to ale háček

Domácí 29. července 2019 | 04:11 — Ilona Cílková
Stále častěji starší lidé zvažují odchod do důchodu dřív, než ve státem vyměřeném věku. Jenže předčasný důchod znamená podstatné snížení vyplácené částky. Část lidí proto raději volí takzvaný předdůchod. Několik let před odchodem do penze už nechodí do práce a příjem čerpají ze spoření.
V současnosti možnost předdůchodu využívají téměř 4000 lidí / Shutterstock

Poslední roky před důchodem dávají zabrat čím dál většímu počtu lidí. Variantou, jak takovou situaci řešit, je odchod do předčasného důchodu. Podle Jana Lormana z organizace Život 90 se ale kvůli tomu penzistům sníží důchod až o deset procent. „Předčasný důchod, to je něco, co každému rozmlouvám, protože to znamená trvale snížený důchod. A při současné legislativě už bez možnosti opravy,“ řekl pro Radiožurnál.

Další alternativou je takzvaný předdůchod. Nastoupit na něj může každý, komu k odchodu do penze zbývá dva až pět let. „Lidé čerpají předdůchod nejčastěji dva roky a vyplácejí si 10 tisíc korun,“ vysvětluje Jan Sedláček z Asociace penzijních společností.

Jenže průměrných deset tisíc měsíčně jde penzistům z vlastních peněz, konkrétně z penzijního připojištění nebo spoření. Aby mohli o předdůchodu uvažovat, musí mít naspořeno alespoň 225 tisíc korun.

Doba strávená v předdůchodu se nezapočítá do výměry klasického důchodu, takže se nesníží. Podle Jana Lormana z organizace Život 90 ale na novinku, která platí od roku 2013, nedosáhne každý. „Předdůchod, tak jak je postaven, tak zcela určitě je pro lidi, kteří jsou ze střední skupiny, střední úrovně, protože musíte mít samozřejmě naspořeno,“ říká.

Zatím ale zájem roste. Meziročně se počet těch, kteří dostávají předdůchod, zvedl téměř o polovinu a peníze takto čerpá zhruba 3900 lidí.

V poslední době tak pozorujeme dva trendy. Na jednu stranu se neustále posouvá věk odchodu do důchodu a na druhou stranu lidé chtějí žít ve stáří aktivně a hledají proto možnosti, jak odejít do důchodu dříve. Předdůchod je tak jednou z variant, která aktivní stáří umožňuje.

Fakt, že jsou některé obory náročnější než jiné, chce teď nově zohlednit i důchodová komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Víta Samka by se mohlo vycházet z metodiky, která fungovala před rokem 1989. 

Do důchodu by pak mohli jít dříve především ti pracovníci, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci. „To byla například všechna zaměstnání vykonávaná v hornictví, zaměstnání vykonávaná v podzemí, při ražení tunelů. Dále to byly zvlášť těžké a zdraví škodlivé práce v hutích, v těžkých chemických provozech, zaměstnání kesonářů, potápěčů,“ vyjmenovává Samek.

Průměrná výše důchodu se letos blíží 13 tisícům korun měsíčně. Každý rok odejde do penze okolo 200 tisíc lidí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Zavřít reklamu