Čechům prudce zdražují dovolené. Připravit se ale musí i na další nárůst cen

Domácí 13. srpna 2019 | 04:02 — Ilona Cílková
Míra inflace v červenci překonala očekávání trhu i České národní banky. Jak střední hodnota analytických odhadů, tak aktuální prognóza ČNB přepokládala meziroční inflaci čítající 2,7 procenta v meziročním vyjádření, ta však dosáhla úrovně 2,9 procenta. Stejně jako v červnu.
Dovolené částečně zdražuje odstavení problémových boeingů typu 737 MAX / Shutterstock

Míra inflace tudíž zůstává stále blízko horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky.

Podle předního českého ekonoma Lukáše Kovandy je klíčovým důvodem silný tlak na růst cen v oblasti potravin, který nepolevuje a zejména kvůli stále nepříliš příznivému počasí ani nepoleví. Loňské suché a teplé počasí, které vedlo ke špatné úrodě obilovin či brambor, se sice letos ve stejně kritické podobě neopakuje, avšak zemědělci stále spokojení nejsou. Růst cen potravin tak nadále zrychluje a v příštím roce bude ještě markantnější než letos. I když cenový tlak třeba v oblasti brambor zmírňuje, zrychluje zdražování masa. Důvodem je zejména epidemie afrického moru prasat, která se už z Asie, zejména Číny, rozšířila také do Evropy, například do Bulharska.

Kromě Bulharska jsou podle Evropské komise zvláště ohroženy Polsko a Litva. Hrozí tedy rozšíření epidemie také do ČR. V souvislosti s potíráním epidemie je třeba vybíjet ve velkém chovy prasat, což celosvětově snižuje dostupnost vepřového, ale třeba i šunky či sádla. To tlačí cenu vzhůru a nutí spotřebitele nahrazovat vepřové v jídelníčku hovězím či kuřecím, takže ve výsledku, byť mírněji zdražují i tyto druhy mas.

Naproti tomu pomalu, ale jistě vyprchává efekt silného mzdového nárůstu, který zvedá takzvanou jádrovou inflaci. Mzdy rostou v nominálním vyjádření pomaleji než loni a jejich dynamika dále zmírní v roce 2020. V červenci se navíc řidiči dočkali zlevnění pohonných hmot, což zmírnilo růstové tlaky v oblasti nejádrové inflace, opačně působil růst cen dovolených. Markantní, více než desetiprocentní ovšem zůstává nárůst cen elektřiny. Ta zdražuje zejména kvůli regulaci Evropské unie spočívající v záměrném zdražení emisních povolenek, které si třeba uhelné elektrárny musí kupovat, aby mohly elektřinu prostřednictvím uhlí produkovat.

Růst cen dovolených se zvláště markantně promítl v meziměsíčním sledování, cenový nárůst činí závratných takřka 25 procent. Celková meziměsíční inflace i kvůli právě dražším dovoleným rovněž překonala předpoklad trhu, když vykázala úroveň 0,2 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických dohadů čekal růst spotřebitelských cen odpovídající 0,1 procenta.

Dovolené částečně zdražuje odstavení problémových boeingů typu 737 MAX, které zdražuje hlavně takzvané last minute zájezdy. Cestovní kanceláře a ubytovací zařízení ale také letos registrují další rekordní rok, co se týče zájmu zahraničních návštěvníků o pobyt ČR. Obsazenost hotelů a dalších ubytovacích zařízení je tedy i z tohoto důvodu nadmíru vysoká, což tlačí ceny nahoru. Podnikatelé v cestovním ruchu využívají popsané situace a zvyšující se kupní síly Čechů, dané růstem reálných mezd,
k navyšování svých marží.

Míra inflace tak za celý letošní rok vykáže tempo 2,6 procenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte úžasný ostrov, který byl objeven jako jeden z posledních na naší planetě

Poznejte úžasný ostrov, který byl objeven jako jeden z...

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Zavřít reklamu