České stavebnictví pokulhává. Kdo nás ve výstavbě dálnic strčí s přehledem do kapsy?

Domácí 05. října 2019 | 11:21 — Ilona Cílková
Objem stavební produkce v ČR letos v prvním pololetí meziročně rostl v kontextu EU přesně průměrným tempem. Jedná se tedy o relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví v ČR, jelikož za celý loňský rok rostlo výrazně nadprůměrným tempem v porovnání se situací v celé EU.
České stavebnictví je v rámci EU jen průměrné / Shutterstock

Loňský růst stavebnictví byl devátý nejvýraznější v rámci zemí EU. „Letos na takový výsledek tuzemské stavebnictví nestačí. Důvodem je částečně loňská teplá zima, která zvýšila základnu meziročního srovnání prvního čtvrtletí a v prvních měsících letošního roku tak bylo poměrně obtížné dosáhnout dalšího výrazného tempa růstu. Vše ale na navýšenou základnu svádět nelze,“ podotkl přední český ekonom Lukáš Kovanda s tím, že ostatně ani letos v ČR nepanovaly žádné „ruské mrazy“.

Klíčovým důvodem slabšího výkonu jsou podle něj kapacitní omezení dané zejména nedostatkem vhodné pracovní síly v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti. Stavební firmy jednoduše „nemají, kde brát“. Situaci komplikují dlouhá povolovací řízení, která jsou chronickou bolestí tuzemského stavebnictví a vlastně celé ekonomiky, neboť brzdí například důležité infrastrukturní projekty.

„Třeba Maďaři v uplynulých dvaceti lety staví dálnice ve své zemi po přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. Maďaři i letos v prvním pololetí svým prvenstvím ve zmíněném žebříčku potvrzují, že mají dobře nastavenou koncepci výstavby, jak v oblasti pozemního, tak inženýrského stavitelství,“ poznamenal Kovanda.

Lépe dokážou využít prostředků z fondů EU, které u nich intenzivněji než u nás plynou na ekonomicky celkově přínosnější stavební projekty. „Výkon českého stavebnictví bude letos slabší než loni. Kvůli nutnosti zrychlit čerpání prostředků z fondů EU však lze v příštích čtvrtletích očekávat mírné zlepšení situace, a to i v mezinárodním srovnání,“dodal Kovanda.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jiřina Bohdalová slaví neuvěřitelné 89. narozeniny. Co vězí za její nezkrotnou energií?

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Zavřít reklamu