Zloději na hřbitovech rozkradou věci za neuvěřitelnou sumu

Domácí 07. listopadu 2019 | 04:21 — Ilona Cílková
Skončily Dušičky, které jsou bohužel spjaty s krádežemi. I letos se hojně kradly třeba mosazné svícny, vázy nebo květiny. Zloději také s oblibou vykrádají auta zaparkovaná u hřbitovů. Přesto prý u nás není situace tak strašná jako v cizině, řekl ekonom Lukáš Kovanda.
Zloději na hřbitovech rozkradou až desítky milionů korun / Pixabay

Češi za dušičkové předměty vydají letos v souhrnu 1,2 miliardy korun, v průměru 140 korun na dospělou osobu. Mnozí však utratí za dušičkové předměty, třeba věnce z chryzantém, třeba až tisíc korun. Takže zloději mají „pré“. Kradou vše, co lze zpeněžit. Ve výsledku si tak v souhrnu za jediný den mohou přijít na desítky milionů korun.

„Česko však přesto patří k zemím EU, kde je počet podobných případů v celoevropském měřítku podprůměrný. Ročně se v Česku zaznamená zhruba 750 krádeží typu těch dušičkových na každých 100 tisíc obyvatel, jak vyplývá z aktuálních údajů Eurostatu. Nejhůře jsou na tom v Dánsku a ve Švédsku, kde se ročně zaznamená více než 3 500 krádeží na 100 tisíc obyvatel, tedy bezmála pětkrát více než v Česku,“ podotkl Lukáš Kovanda.

Ještě lépe je na tom Česko v mezinárodním srovnání v případě loupeží, resp. loupežných přepadení, při nichž pachatel jedná násilně či pod pohrůžkou násilí, případně používá zbraň. V Česku se takových loupeží – ať už jde o loupeže právě z automobilů, obchodů či bank – ročně zaznamená 15 na každých 100 tisíc obyvatel. „Jistou útěchou může být to, že třeba v Belgii je to podle dat Eurostatu více než jedenáctkrát tolik, a sice 167 na každých 100 tisíc obyvatel. Výrazně více než v Česku je těchto loupeží v drtivé většině zemí EU. Třeba ve Francii jich je desetkrát více než v Česku, v Německu více než třikrát tolik a v Rakousku nebo ve Finsku jich je dvakrát tolik,“ dodal Kovanda.

I aktuální data Eurostatu tedy potvrzují, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí nejen v Evropě, ale ve světě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jak se o svou pleť starají známe české krásky? Některé jsme vyzpovídali

Zažraná mastnota kolem sporáku? Zkuste fígl, který strčí...

Jak přesazovat orchideje, aby vám nádherně kvetly

Jak odnaučit psa loudit jídlo? Držte se následujících rad

Připravte se na zimu. Vyrobte si za pár minut zásobu...

Využijte vánoční elektrická světýlka celoročně....

Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?

Zavřít reklamu