Češi jsou s vlastní finanční situací spokojení skoro jako Němci

Domácí 13. listopadu 2019 | 04:18 — Ilona Cílková
Češi jsou s vlastní finanční situací spokojení skoro jako Němci, jsou přitom spokojenější než Francouzi, Italové či Španělé. Vyplynulo to z průzkumu Eurostatu. Podle ekonoma Lukáš Kovandy je to o to zjímavější, že se v Česku údajně šíří „pandemie exekucí“. V Česku se údajně šíří „pandemie exekucí“.
Češi si svou finanční situaci velmi pochvalují / Pixabay

Je-li tomu tak, pak Češi vykazují nadmíru dobrou psychickou odolnost, domnívá se Kovanda. „Anebo pandemie exekucí (či něco podobně finančně a zároveň sociálně tíživého) je fenomén rozšířený v podstatné části Evropy. Jak jinak totiž vyložit aktuální zjištění Eurostatu. Spokojenost Čechů s vlastní finanční situací je v rámci EU nadprůměrná. Na škále od jedné do deseti, kde ,desítka´ představuje nejvyšší možnou spokojenost s vlastní finanční situací, vykazují Češi hodnotu 6,7. Průměr zemí EU je přitom 6,5,“ upřesnil Kovanda.

Ještě v roce 2013 byli Češi pouze přesně na průměru zemí EU, dnes už se řadí ke dvanácti zemím EU, v nichž obyvatelstvo vykazuje nadprůměrnou spokojenost s finanční situací. Česko se umisťuje nejlépe ze zemí bývalého východního bloku. Překonává ale také tradiční západní ekonomiky jako Francii, Itálii, Španělsko či Portugalsko. Jen naprosto nepatrně zaostává za Německem. Česko obsazuje v rámci EU v pomyslném žebříčku dle spokojenosti obyvatelstva s finanční situací solidní desátou příčku.

Navíc ze zemí, které jsou v první desítce, se v jediné – a to v Maltě – zvýšila mezi lety 2013 a 2018 spokojenost obyvatelstva s finanční situací ještě výrazněji než právě v Česku. Výrazněji se zvyšovala ještě v Řecku, na Kypru a v Portugalsku. „To jsou ale vesměs země, které v roce 2013 procházely hlubokou krizí, jež je přivedla na pokraj bankrotu. To znamená, že spokojenost obyvatelstva s finanční situací měla od té doby potenciálně větší prostor ke zlepšení než v Česku, které v žádném bankrotovém stavu v roce 2013 samozřejmě nebylo,“doplnil Kovanda.

Češi tedy vykazují v rámci EU nadprůměrnou spokojenost s vlastní finanční situací. Navíc se tato jejich spokojenost v uplynulých pěti letech vysoce nadprůměrně zvýšila. „Primárním důvodem je nejnižší míra nezaměstnanosti v rámci celé EU, kterou ČR vykazuje už řadu čtvrtletí. A zjevně také fakt, že Česko nečelí tíživým ekonomicky-sociálním problémům tak intenzivně, jak se z médií a jejich zpráv o ,pandemii exekucí´ někdy může zdát,“ dodal Kovanda.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou přírodu i nečekaně krásné pláže

Pohádková země, která vám nabízí exotiku, rozmanitou...

Toužíte po netradiční dovolené? Vyrazte na roadtrip

Karnak: Dechberoucí komplex a srdce Egypta

Podceňované destinace, do kterých nemíří davy turistů, i...

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z...

Zavřít reklamu