Střední Morava je v rámci celé EU baštou absolventů. Nemají problém zde najít po škole práci

Domácí 18. listopadu 2019 | 09:11 — Helena Malá
Region Střední Moravy, který zahrnuje Olomoucký a Zlínský kraj, vykazuje vůbec nejvyšší míru zaměstnanosti absolventů v celé Evropské unii. Vyplývá to z čerstvých údajů Eurostatu.
Mladí lidé po absolvování školy nacházejí práci v rámci celé EU nejsnadněji na Olomoucku a Zlínsku / Depositphotos

V roce 2018 činil podíl zaměstnaných absolventů na celkové příslušné populaci 96,8 procenta. To znamená, že bezmála 97 procent lidí ve věku 15 až 34 let, kteří vzdělání dokončili před třemi a méně lety, mělo v loňském roce zaměstnání. Na dalším místě je v žebříčku region německého Dolního Bavorska (zaměstnanost absolventů tam činí 96,1 procenta), následuje opět region český, tentokrát region Jihozápad (zaměstnanost absolventů vykazuje hodnotu 94,3 procenta), který tvoří Jihočeský kraj a Plzeňský kraj.

Naopak nejnižší míru zaměstnanosti absolventů vykazuje řecký region Západní Makedonie (24,3 procenta), následují italské regiony Sicílie (24,5 procenta) a Kalábrie (27,5 procenta).

"Mimořádně vysoká úroveň zaměstnanosti jmenovaných, ale i dalších českých regionů odráží nejlepší situaci na trhu práce v České republice v její novodobé historii po roce 1993. Mezi lety 2014 a 2018 vzrostla míra zaměstnanosti absolventů ve zmíněném regionu Střední Morava z 74,9 procenta na uvedených necelých 97 procent," konstatoval přední český ekonom Lukáš Kovanda s tím, že zaměstnanost tedy narůstá i v uplynulých letech ruku v ruce s tím, jak pokračuje období prosperity ČR a situace na trhu práce je v té souvislosti stále lepší (z pohledu zaměstnance), ale také stále napjatější (z pohledu zaměstnavatele).

Příznivý je taký signál, který uvedená čísla vysílají ve smyslu struktury poptávky po tuzemské pracovní síly, poznamenal ekonom. "Ukazuje se, že silná poptávka v ČR existuje nejen po pracovnících s nízkou kvalifikací, ale i po těch s kvalifikací vyšší. částečně rozporuje poměrně široce zažité přesvědčení, že česká ekonomika stále vykazuje silné rysy takzvané montovny, tedy hospodářství zajišťujícího produkci s nízkou přidanou hodnotou," dodal Kovanda.

Zaměstnanost absolventů dle regionů EU (2018; v %) – TOP 5 nejlepších regionů EU:

1. Olomoucký kraj 96,8

1. Zlínský kraj 96,8

3. Dolní Bavorsko 96,1

4. Jihočeský kraj 94,3

5. Plzeňský kraj 94,3

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jaderný výbuch provázejí velmi specifické jevy. Experti se vyjádřili k ničivé explozi v Bejrútu

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Zavřít reklamu