Kontrola českých bazarů a zastaváren moc slavně nedopadla. Většina porušuje zákony

Domácí 21. listopadu 2019 | 08:39 — Helena Malá
Česká obchodní inspekce (ČOI) si posvítila na bazary a zastavárny v České republice a výsledky nejsou moc dobré. Porušení zákona zjistili inspektoři průměrně u tří z pěti podniků.
ČOI zjistila porušení právních předpisů ve více než polovině z kontrolovaných bazarů a zastaváren / ČOI

Inspekce si došlápla na 179 provozovatelů a ve 105 případech bylo prokázáno porušení zákona (tj. téměř v 59 %). Za to bylo pravomocně uloženo 103 pokut v celkové výši 239 500 korun.

V 37 případech prodávající porušili povinnost řádně informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách a způsobu reklamace, spolu s údaji o tom, kde reklamaci uplatnit. Ve 32 případech prodávající porušili povinnost vyznačit v dokladu o zakoupení výrobku informaci, že se jedná o výrobek použitý nebo s vadou, v 16 případech prodávající řádně neseznámili spotřebitele s cenou nabízených výrobků a poskytovaných služeb, v 16 případech prodávající neinformovali spotřebitele jasným, srozumitelným a snadno dostupným způsobem o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů a ve 12 případech prodávající porušili povinnost vydat, na žádost spotřebitele, doklad o zakoupení výrobku s povinnými údaji. "V dalších pěti případech prodávající spotřebitele předem zřetelně neupozornili, že při prodeji použitých nebo upravovaných výrobků, výrobků s vadou nebo výrobků, jejichž užitné vlastnosti jsou jinak omezeny, nebyly prodávány odděleně od ostatních výrobků v místě pro ně vyhrazeném," doplnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Další porušení zákonů zjistili inspektoři ve 49 případech, kdy nejčastěji docházelo k porušení zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, kdy prodávající porušili ve 43 případech povinnost identifikace klienta, a v jednom případě bylo zjištěno porušení ustanovení téhož zákona, neboť prodávající neuchovával stanovené údaje po dobu 10 let od uskutečnění obchodu nebo od ukončení obchodního vztahu s klientem; v dalších pěti případech bylo zjištěno porušení jiných právních předpisů.

"Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů v dozorové působnosti České obchodní inspekce bylo pravomocně uloženo celkem 103 pokut v celkové hodnotě 239 500 Kč," dodal Jiří Fröhlich.

Výsledky kontrol v provozovnách bazarů, zastaváren, starožitnictví a aukčních síní provedených v uvedeném období potvrdily podle mluvčího ČOI opodstatnění kontrolní akce, protože porušení právních předpisů bylo zjištěno ve více než polovině z kontrolovaných provozoven.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Nejkrásnější letoviska severní Itálie, která si zamilujete...

Pastva pro oči. Evropská Niagara nabízí dechberoucí...

Jedinečné místo v Chorvatsku, které vás dostane hned...

Zavřít reklamu