Black Friday se blíží a bude rekordní. Češi utratí desítky miliard korun

Domácí 23. listopadu 2019 | 08:11 — Helena Malá
Právě začíná takzvaný Black Week, neboli týden slev a akčních nabídek – byť leckdy falešných. Velké předvánoční nakupování vyvrcholí v pátek, 29. listopadu, stále populárnějším Black Friday – Černým pátkem. Žně zaznamenají například české e-shopy, které se mohou během Black Weeku a následujících tří předvánočních, adventních týdnů těšit na tržby čítající více než 20 miliard korun. To není málo, protože třeba za celý loňský rok činily tržby e-shopů dohromady 135 miliard.
Black Friday není jen šancí na úsporné nákupy, ale i velkou příležitostí pro podvodníky / Internet

Letos lze podle ekonma Lukáše Kovandy předpokládat, že budou představovat 155 miliard korun. Celkové předvánoční výdaje – tedy nejen ty spojené s Black Week a Black Friday – se na této částce budou podílet zhruba z jedné třetiny, tedy z více než padesáti miliard.

Black Friday byl do Česka importován ze Spojených států, do širšího povědomí se dostal po roce 2013, v souvislosti s rozvojem online nakupování. Pro zákazníky je lákavou možností, jak využít slev a zároveň se vyhnout narvaným obchodním centrům a souvisejícím frontám u pokladny.

Nákupy během Černého pátku – jak v e-shopech, tak z menší části také už i v kamenných obchodech – podniká zhruba 60 procent Čechů, v průměru si koupí tří produkty. Ženy utratí v průměru 3 500 korun, muži 4 000 korun. Muži nakupují hlavně elektroniku, ženy oblečení a obuv. Obecně populární je také nákup kosmetiky, dětského zboží a domácích spotřebičů.

Tak jako v minulých letech i letos ovšem musí být lidé během Černého pátku obzvláště na pozoru. Prodejci totiž s oblibou klamou zákazníky přemrštěnými či falešnými slevami, a to až v desítkách procent případů. „Obchodníci například těsně před slevovým obdobím, třeba před začátkem Black Weeku, ceny výrazně nadsadí. Opticky pak sleva vypadá mnohem větší. Prodejci také uplatňují trik nabízení speciálních sad, přičemž v balení, ve kterém zákazník zboží dostane, chybí část obvyklého vybavení a příslušenství (k mobilu tak třeba nedostane propojovací kabely, sluchátka nebo baterie),“ upozornil Lukáš Kovanda.

Pokud se zákazník nechce stát obětí triku, měl by využívat internetových srovnávačů cen, případně na webových stránkách České obchodní inspekce ověřovat, zda ten či onen e-shop není rizikový, radí ekonom.

„Prodejci totiž v posledních letech obecně využívají poměrně vysokého spotřebitelského optimismu Čechů, který je vede k tomu, že nehledí na každou korunu a nepřemýšlí tolik nad skutečným naplněním té či oné slevy. Slevy slouží jako lákadlo na první signální, jemuž zdaleka ne vždy je učiněno zadost,“ doplnil Kovanda. Podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz vždy neplatí, že by bylo v listopadu zboží levnější než v jiných měsících roku. Někteří prodejci i po padesátiprocentní slevě nabízejí zboží za cenu, za kterou se dá sehnat i u ostatních prodejců, a to třeba i bez slevové akce.

Triky se slevou jsou zákonem zakázány. Za porušení zákona o ochraně spotřebitelen může Česká obchodní inspekce uložit pokutu až do výše pěti milionů korun.

Nákupního šílenství se letos snaží zneužít podvodníci, ba přímo zločinci. Přes komunikační aplikaci WhatsApp nebo sociální síť Facebook se k českým uživatelům začaly šířit podvodné zprávy vydávající se za poukazové akce Teska, Penny nebo Lidlu. Od lidí lákají osobní údaje, mobilní platby i přístup k bankovnímu účtu. Zatímco zprávy jménem obchodního řetězce Tesco se šíří rozesíláním přes WhatsApp, příspěvky od falešného Lidlu nebo Penny se objevují na Facebooku a šíří se jejich sdílením.

Black Friday následuje každoročně po Dni díkuvzdání v USA, který připadá na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Od počátku 30. let minulého století jde v USA o začátek vánoční nákupní sezony. Kamenné obchody tam od té doby každoročně otevírají velmi brzy a mají otevřeno i ve večerních hodinách.

Od poloviny minulého desetiletí jde v USA kvůli nástupu e-shopů o nejrušnější obchodní den v roce. Jeho význam však v posledních letech klesá, neboť prodejci zahajují vánoční sezonu nově už dříve. Časově omezené akční slevy či zvýhodněné nabídky už nejsou záležitostí jediného dne, ale prodejci je rozkládají do celých týdnů (viz. Black Week), či dokonce měsíců, listopadu i prosince.

Původ názvu se datuje do počátku 60. let ve Filadelfii, kdy tamní ulice byly pod náporem aut i nakupujících rušné, až černaly. Existuje ale i alternativní vysvětlení: prodejci se dostávají z červených do černých čísel.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí

Nejkrásnější letoviska severní Itálie, která si zamilujete...

Pastva pro oči. Evropská Niagara nabízí dechberoucí...

Jedinečné místo v Chorvatsku, které vás dostane hned...

Zavřít reklamu