Překvapení z Francie: Lev se vrací do Le Mans

Zahraniční 25. listopadu 2019 | 09:20 — Anna Novotná
Le Mans je malebné historické město ve Francii. Má vše potřebné k tomu, aby přilákalo turisty. Najdete zde monumentální katedrálu, starobylé měšťanské domy s dokonce i galsko-římské hradby z 3. století. Přesto Le Mans láká každoročně davy návštěvníků zcela jinou atrakcí.
Další 4 fotografie v galerii
Peugeot si z Le Mans odvezl několik cenných vítězství / Peugeot

Návštěvníky přitahuje jako magnet legendární závod 24 hodin Le Mans, který se na zdejším závodním okruhu de la Sarthe jezdí už od roku 1923. O soutěžním víkendu, kdy se slavný závod koná, se do Le Mans sjede přes čtvrt milionu diváků!

Jde pravděpodobně o nejslavnější a také nejtěžší vytrvalostní závod na světě. Závod, který proslavil herec Steve McQueen filmem Le Mans z roku 1971. Závod, který v roce 1955 zahalil stín tragédie, když zde došlo k jedné z největších havárií v dějinách motorsportu. Závod, který se dnes znovu dostává na výsluní díky filmu Le Mans '66. Závod, který uvízne v paměti i v srdci každého, kdo se zúčastní, ať už jako divák nebo jako závodník.

Velkolepá podívaná i nervy drásající klání mezi automobilovými závodníky i konstruktéry se odehrává každoročně v červnu a vzhledem k tomu, že se závod koná na francouzské půdě, je zřejmé, že přitahuje hlavně francouzské značky toužící ukázat domácímu publiku sílu svých strojů a současně předvést své nejnovější technologie. Například francouzská automobilka Peugeot v Le Mans na svých závodních speciálech propagovala svou proslulou dieselovou technologii HDi FAP.

Mimochodem Peugeot si z Le Mans odvezl několik cenných vítězství. Fenomenální úspěch předvedl v roce 1993. Pak se ovšem odmlčel a jeho vozy se pak několik let po legendárním okruhu neproháněly. Vrátil se v roce 2007 se sportovním prototypem Peugeot 908 HDi FAP. Při premiéře mu však vítězství uniklo. Dokázal získat pouze druhou příčku, ovšem rok poté si tuto bilanci vylepšil druhým a třetím místem. V následujícím roce, tedy v závodě 24 hodin Le Mans 2009, však Peugeot vyhrál tak, že se zapsal do historie motoristického sportu a současně si získal přízeň celé Francie.

Vozy Peugeot 908 HDi FAP nedaly konkurentům prakticky žádnou šanci a dojely do cíle na prvním, druhém a šestém místě. Peugeot se účastnil slavné dvacetičtyřhodinovky ještě následující dva roky, ovšem velkolepý úspěch už nikdy nezopakoval. V roce 2011 pak přišla studená sprcha pro všechny fanoušky. Peugeot oznámil, že z Le Mans odchází.

Automobilová Francie sledovala závody v Le Mans i bez účasti továrního týmu domácí značky, nicméně příznivci automobilky se lvem ve znaku smutnili. Nyní ovšem mají opět důvod k radosti. Peugeot před několika dny oznámil, že se do Le Mans vrací. Sportovní divize Peugeot Sport vypracovala projekt a předložila ho představenstvu skupiny PSA. To souhlasilo a cesta Peugeotu do Le Mans je tak opět otevřená. Nebude to hned, předpokládá se účast až v roce 2022, nicméně přípravy už se rozjíždějí. Přece jen je třeba vytvořil a otestovat nový závodní speciál. Mluví se o tom, že ho bude pohánět hybridní motor. Od Peugeotu se očekává, že předvede to nejlepší a celá Francie i příznivci značky se už nemohou dočkat. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Dřevěné prkénko by měl mít v kuchyni každý. Na jeho...

Zelené řasy trápí snad každého majitele zahradního...

Zahradní bazén nemusí být plný chloru a další chemie. Vodu...

Také sedačky dnes mohou být chytré. Zamilují si je...

Zavřít reklamu