Koronavirová apokalypsa. Jedno z nejrizikovějších míst světa navštívilo tisíce Čechů

Domácí 23. března 2020 | 12:09 — Ilona Cílková
Jeden z nejoblíbenějších lyžařských rezortů v Rakousku, středisko Ischgl, se stal noční můrou všech, kteří tam v poslední době trávili dovolenou.
Populární lyžařské středisko Ischgl / Pixabay

Známý resort v nadmořské výšce 1400 metrů, označovaný za alpskou Ibizu nebo za Mekku lyžařů se stal ohniskem nákazy. Během března potvrdily testy virus u stovek Němců, Rakušanů, Švédů, Norů, Dánů a Islanďanů. Mnozí měli jedno společné: na začátku března lyžovali v Ischglu. Další pátrání ukázalo, že místem velké nákazy byl velmi navštěvovaný bar Kitzloch, 7. března potvrdil test koronavirus u šestatřicetiletého místního barmana. Lidí, kteří se nakazili přímo v Ischglu, je podle německého deníku Die Welt už přes tisíc.

Takzvané aprés-ski bary jsou obvykle stánky či restaurace umístěné přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti. Rakouský epidemiolog Robert Zangerle v médiích varoval, že to v nich "vypadá, jako byste vystřelili virus z praku".

Norsko eviduje 1400 nakažených lidí, z toho zhruba čtyřicet procent se vrátilo z Ischglu. Z nakažených Islanďanů tam bylo čtrnáct z patnácti. Osmdesát nakažených lidí v Hamburku se také nedávno vrátilo z Ischglu. Na jihu Německa se zdravotníci a policisté snaží vypátrat všechny lidi, kteří cestovali autobusy do rakouského střediska.

Mnoho zahraničních hostů navíc po odjezdu z Ischglu strávilo další noc buď v Innsbrucku, nebo jiném městě v Rakousku, což vyvolává obavy, že se nakazily další stovky lidí.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že nárůst případů v Německu přímo souvisí s lidmi, kteří se vrátili z dovolené v Itálii a Rakousku. Rakouský deník Der Standard napsal, že místním úřadům v Tyrolsku přitom muselo být už ke konci února jasné, že na severu Itálie vzniká kritická situace, která hrozí rozšířením i na jihozápadě Rakouska. Dlouho však nic nedělaly. „Když se konečně odhodlaly k akci a zavřely hotely a penziony, hosté byli požádáni, aby vyklidili pokoje a zmizeli do několika hodin. Mnozí pak strávili další noc na jiných místech v jiných hotelích a roznesli infekci touto cestou," píše v deníku Der Standard v textu nazvaném Chyby s dramatickými následky komentátorka Irene Bricknerová.

V současnosti platí v Tyrolsku nejpřísnější opatření z celého Rakouska, 279 vesnic a městeček je v úplné karanténě. Otevřeny jsou jen obchody s potravinami, lékárny, ordinace a banky." Do Tyrolska teď mohou vstoupit jen ti, kteří tam bydlí, pracují v kritické infrastruktuře nebo zajišťují nejnutnější dodávky," napal na Facebooku tyrolský zemský hejtman Günther Platter.

Berlínský Institut Roberta Kocha, který se zabývá sledováním a léčbou infekcí, označil Ischgl za jedno z deseti nejrizikovějších míst na světě, co se týká šíření koronaviru. Velká Británie se v boji s koronavirem vydává jinou cestou než zbytek světa. Riskantní, nebo geniální plán? Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo objevit anomálie v DNA. Výzkum může být klíčem k léčbě vážných onemocnění

Zajímavé způsoby, jak pověsit záclony bez klasické...

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Zavřít reklamu