Současný citelný propad průmyslu v je jen zahřívacím kolem. Přímý zásah teprve přijde

Domácí 09. května 2020 | 06:38 — Ilona Cílková
Tuzemský průmysl se v březnu nakonec propadl méně, než se čekalo. V meziročním srovnání si pohoršil o 10,8 procenta. Průmysl dostane přímý zásah až v číslech za duben, březnový citelný propad je „zahřívacím kolem“.
Další 3 fotografie v galerii
Značně nepříznivý je další výhled průmyslu / Pixabay

Analytici oslovení agenturou Bloomberg ovšem ve střední hodnotě svých odhadů počítali s propadem 13,6 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad průmyslu v ČR od července 2016, kdy však byla příslušná data ovlivněna časováním celozávodních dovolených v tuzemských průmyslových podnicích.

Letos v březnu stáhl průmyslovou výrobu zejména autoprůmysl, který meziročně ztratil takřka 26 procent. Výsledek je však i tak zmírněn tím, že k zavření či významnému omezení výroby přistoupily tři největší automobilky – Škoda, Hyundai a TPCA – až v druhé polovině měsíce března. Dubnový meziroční propad autoprůmyslu tak bude ještě hlubší. Automobilka TPCA totiž plánuje odstávku ukončit až po polovině května, Škoda ji sice ukončila v dubnu, ale až na jeho samém sklonku, a TPCA rozjela výrobu zhruba v polovině dubna.

V březnu se kromě autoprůmyslu citelně propadlo také strojírenství a kovoprůmysl. Naopak objem výroby meziročně vzrostl v odvětvích, která nebyla tolik dotčena omezením výroby kvůli koronaviru. Jednalo se zejména o potravinářství a dřevozpracující a papírenský průmysl.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je značně nepříznivý další výhled průmyslu. Nejde přitom jen o očekávaný ještě hlubší dubnový propad. Jde i o to, že v březnu došlo k citelnému propadu nových zakázek tuzemskému průmyslu, a to zejména těch domácích, což značně zatemňuje výhled o do dalších měsíců letošního roku. Tuzemské zakázky se propadly meziročně o 21 procent, nejvýrazněji od srpna 2009. Celkově byl propad zakázek – domácích i zahraničních – nejvýraznější opět od července 2016.

Za celý letošní rok tak průmysl ztratí patnáct procent. Problematický bude i rozběh výroby v květnu o červnu a následné zajišťování odbytu v podmínkách rapidně zpomalující domácí i zahraničních ekonomik. Ještě horší, než se čekalo. Maloobchod se tragicky propadl.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tato část lidského mozku ležela v zemi tisíce let. Vědci konečně přišli na to, jak je možné, že se nerozložila

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Pokud si nevíte rady, čím zpevnit svah, máme pro vás...

Vosy už začínají hnízdit. Zbavte se jich dřív, než se u...

Zavřít reklamu