Znepokojivá zpráva. Koronavirus způsobuje u dětí nečekané komplikace

Domácí 12. května 2020 | 20:13 — Ilona Cílková
Znepokojivé zprávy o dětech v těžkém stavu kvůli onemocnění, které by mohlo mít návaznost na covid-19 přišlo na konci dubna z Velké Británie. Stejné informace nyní přicházejí z New Yorku. O co přesně jde?
Další 3 fotografie v galerii
Dětěm byly diagnostikovány symptomy podobné Kawasakiho nemoci / Pixabay

Podle odborníků se zmiňovaná nákaza podobá syndromu toxického šoku či Kawasakiho nemoci, což je onemocnění, které způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce. Experti zdůrazňují, že se onemocnění objevilo zatím jen u velmi malého počtu dětí, přičemž koronavirus se prokázal jen u některých z nich. O podobných případech však informovali i italští či španělští lékaři. 

V sobotu informoval guvernér New Yorku o úmrtí tří dětí na možnou komplikaci způsobenou koronavirem, při níž oběti měly oteklé cévy a srdeční problémy. Nejméně 73 dětem byly diagnostikovány symptomy podobné Kawasakiho nemoci, tedy ​​vzácného zánětlivého onemocnění a syndromu toxického šoku. Guvernér Andrew Cuomo informaci přinesl s tím, že „to je to poslední“, co Newyorčané v rámci boje proti epidemii potřebovali.

Cuomo nicméně řekl, že děti byly testovány jako pozitivní na covid-19 nebo měly protilátky prokazující přinejmenším dřívější přítomnost koronaviru, ale při hospitalizaci běžné příznaky viru nevykazovaly.

Američtí lékaři si též všimli, že u poměrně značného počtu pacientů s koronavirem se vytváří krevní sraženiny, a to navzdory tomu, že jsou jim podávány léky snižující srážlivost krve. Washington Post píše, že je mělo až čtyřicet procent případů. Při pitvě lékaři v plicích obětí nacházeli množství sraženin.

Co přesně je Kawasakiho nemoc? Onemocněním trpí nejčastěji děti mladší šesti let, převážně chlapci. Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u pacientů, jejichž imunitní systém se snaží bojovat s infekcí. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením nebo průjmem. Podle některých údajů děti asijského původu bývají postihovány nemocí zhruba šestkrát častěji. V Česku bývá registrován ročně jen mizivý počet případů.

Podle lékařů se tak opět potvrzuje domněnka odborníků, že onemocnění covid-19 je nebezpečné zejména pro jedince s oslabenou imunitou či jinými diagnostikovanými nemocemi, avšak u běžné a zdravé populace se žádné vážné komplikace nedají předpokládat. Naše imunita dostává nošením roušky pořádně na frak. Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Zavřít reklamu