Skandální chování. Čína ovlivňovala kvůli pandemii koronaviru WHO

Domácí 13. května 2020 | 17:29 — Ilona Cílková
Na Čínu se kvůli pandemii koronaviru snáší ostrá kritika ze všech stran. Peking je odsuzován za údajné tajení epidemie, pomalou reakci a je i podezírán, že virus vytvořil. Tento týden se objevila zpráva, že čínský prezident Si Ťin-pching měl v druhé polovině ledna osobně žádat předsedu WHO, aby pozdržel varování před hrozbou nového koronaviru.
Další 3 fotografie v galerii
O tom, že Čína zatajovala informace o koronaviru, dnes pochybuje málokdo / Pixabay

Telefonát mezi čínským prezidentem a předsedou WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem se měl uskutečnit v druhé polovině ledna. Během něj měl podle Spieglu Si Ťin-pching žádat o pozdržení varování o novém koronaviru, který se objevil poprvé právě v Číně.

„Jednadvacátého ledna žádal čínský prezident Si Ťin-pching šéfa Světové zdravotnické organizace, aby pozdržel varování veřejnosti o možném přenosu nového koronaviru z člověka na člověka a o vyhlášení pandemie,” uvedla BND, podle jejíž odhadů bylo kvůli jednání Číny ztraceno několik (čtyři až šest) týdnů, které mohly hrát roli v boji s celosvětovou pandemií. WHO po zveřejnění zprávy zpravodajské agentury okamžitě zareagovala a zprávu popřela.

„Šéf WHO a čínský prezident spolu 21. ledna nehovořili, navíc spolu nikdy netelefonovali. Takové nepřesné zprávy rozptylují a snižují snahy WHO o ukončení světové pandemie onemocnění covid-19,” uvedla organizace a dodala, že už 22. ledna prohlásila, že „nashromážděná data naznačují, že ve Wu-Chanu dochází k přenosu viru mezi lidmi”. Situaci ohledně šíření nového koronaviru označila WHO 30. ledna jako globální stav zdravotní nouze. Za pandemii prohlásila šíření viru 11. března, o dva dny později Tedros Adhanom Ghebreyesus označil za hlavní epicentrum nákazy Evropu.

V řadě zemí se šíří hlasy po mezinárodním vyšetřování, co se s koronavirem v Číně skutečně odehrálo. Spolu s tím už rovnou padají návrhy na obrovské reparace, které by měla Čína zemím, kam se jejím tutláním virus dostal, zaplatit. Ostré hlasy znějí především ze Spojených států, ale ozývá se i Evropa a především Německo.

Stálý zástupce Číny při OSN Čchen Sü tento týden uvedl, že návštěva představitelů WHO ve Wu-chanu kvůli prošetření původu koronaviru musí počkat do doby, než bude pandemie poražena. Zároveň vyjádřil úplnou důvěru WHO v situaci, kdy ji kritizují zástupci USA. Na otázku, kdy by se mohla být do Wu-chanu pozvána delegace WHO, diplomat v institucích OSN v Ženevě odpověděl, že nyní je hlavní soustředit se na boj s pandemií. „Není to tak, že bychom byli alergičtí na jakékoliv vyšetřování nebo hodnocení, tedy pokud jsou mezinárodní snahy přínosné,“ upřesnil.

Někteří experti již delší dobu upozorňují, že Čína se pandemii i za pomoci propagandy pokusí využít k rozklížení Západu a získání dominance ve světě. WHO čeká úpadek a postupná ignorace. Organizace teď bojuje o svoji existenci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu