Nikam neodcházím. Budu v terénu, říká Kalousek

Domácí 13. července 2020 | 07:53 — Ilona Cílková
Nemám osobní ambice v parlamentních volbách v roce 2021. Nikam neodcházím, říkám jen to, že v roce 2021 nebudu ve Sněmovně. Jde mi o to mít volné ruce v rozhovorech, kde se promítají osobní ambice,“ řekl Miroslav Kalousek včera a spustil lavinu reakcí.
Další 2 fotografie v galerii
Miroslav Kalousek bude ve Sněmovně chybět / Facebook/MK

„Své rozhodnutí jsem bedlivě zvážil a mám ho za odpovědné. Mladé vedení TOP 09 má potenciál řešit nové výzvy a stát se kondenzačním jádrem společného postupu hodnotově ukotvených stran. Rád mu budu v terénu pomáhat," uvedl politický matador. 

O Kalouskově rozhodnutí současná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věděla několik dní a bavili se o tom spolu. Jeho rozhodnutí rozumí, ale přiznává, že bude předseda jejich poslaneckého klubu ve Sněmovně chybět. „Těžko hledá konkurenci ať už z pohledu zkušeností nebo rétorických schopností,“ dodala Pekarová Adamová. 

Reakce na rozhodnutí Miroslava Kalouska nekandidovat znovu v příštích volbách do Sněmovny na sebe nenechaly dlouho čekat. „Je mu jasné, že stávající opoziční ansámbl nemá ve volbách žádnou šanci. Nač tedy nyní plýtvat silami!“ spustil prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka Českému rozhlasu sdělil, že Kalouskovo rozhodnutí je třeba ocenit. „Upozadit osobní zájem ve prospěch možného vyššího cíle je dnes v politice spíše ojedinělý jev,“ míní.

Další z parlamentních předsedů Vít Rakušan připomíná, že svůj odchod politik několikrát naznačoval, není tedy překvapivý. „Na snaze STAN spojit síly s ostatními demokratickými stranami proti Andreji Babišovi to nic nemění,“ doplnil.

A šéf Pirátů Ivan Bartoš Kalouskův krok považuje za možný počátek „konzervativního předvolebního bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09“. „Piráti jako středová liberální strana na předvolební spolupráci s konzervativci nepomýšlí. Děláme konstruktivní politiku, což voliči vidí a ocení,“ odmítl, že by se takového uskupení zúčastnil.

Působení Kalouska v lavicích Poslanecké sněmovny ale nemusí končit natrvalo. „Já v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat nebudu, ale pojďme tady postavit srozumitelnou alternativu pro voliče,“ řekl Kalousek. „To svoje rozhodnutí nekandidovat mohu udělat s lehkým srdcem, protože v tom novém vedení vidím obrovský potenciál. Je obklopeno odborníky své generace. To nové vedení TOP 09 by mohlo být kondenzačním jádrem pro spolupráci tradičních stran,“ pokračoval Kalousek. „V roce 2021 nebudu ve Sněmovně, to vás mohu ujistit,“ zopakoval ještě.

Političtí příznivci i oponenti se shodují v jednom. Je to škoda. Miroslav Kalousek a jeho humor bude ve Sněmovně chybět. Slibovaná státní pomoc je jen líbivý marketing, říká Miroslav Kalousek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americké letectvo bude vyvíjet motor pro nadzvukové stíhačky budoucnosti

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Zavřít reklamu