Nemocný prezident a skřeky z jeskyně. V Senátu se řešily Zemanovy výroky

Domácí 13. října 2017 | 04:20 — Ilona Cílková
Senát se ohradil proti úternímu projevu prezidenta Miloše Zemana v Radě Evropy. Podle usnesení, které senátoři schválili, hlava státu svými výroky k ruské anexi Krymu legitimizovala agresi, jež je v rozporu s mezinárodním právem.
Podle ukrajinského premiéra je prezident Zeman nemocný / Shutterstock

Senátoři Miloše Zemana vyzvali, aby respektoval zahraniční politiku ČR, a ke zdrženlivosti ve vyjádřeních. Ukrajinský premiér Hrojsman kvůli projevu nepřímo označil Zemana za psychicky nemocného člověka.

Usnesení podpořila výrazná většina přítomných senátorů. Pro jich bylo 38, proti pouze tři a dalších šest se zdrželo. Znění stanoviska předložil předseda evropského výboru Václav Hampl (nestr. za KDU-ČSL), který sám poznamenal, že prezident „hodně šlápl do porcelánu“. Horní komora v usnesení připomněla, že považuje obsazení Krymu za výsledek ruské agrese, které nemá oporu v mezinárodním právu.

Před hlasováním si senátoři asi hodinu vyměňovali názory na pondělní vystoupení Miloše Zemana na Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Jiří Růžička (nestr. za TOP 09 a STAN) navrhl, aby Senát také konstatoval, že prezident poškozuje zájmy České republiky. O tom však většinu kolegů nepřesvědčil. Senátor a exministr Jiří Dienstbier uvedl, že v případě Zemanova znovuzvolení počátkem příštího roku by se parlament měl zabývat ústavní možností jeho odvolání.

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman ve čtvrtek nepřímo označil Zemana za psychicky nemocného člověka. „Víte, zdravý člověk toto nikdy neřekne. Hluboce psychicky nemocný možná,“ prohlásil podle agentury Unian Hrojsman v rozhovoru pro televizní kanál 112 Ukrajina při cestě do Čerkaské oblasti v centrální části země.

„Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy,“ komentoval reakce z Ukrajiny prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na dotaz agentury ČTK, zda své vyjádření směřoval na ukrajinského premiéra, dodal, že reagoval na dehonestující a absolutně nepřijatelná vyjádření ukrajinských politiků.

Při debatě v horní komoře se prezidenta zastal například komunistický senátor Václav Homolka. „Řekl svůj názor. Je to prezident zvolený přímo občany, tak také mluví za občany. Mluví za většinu občanů,“ podotkl.

Miloš Zeman rozhodně nepatří mezi politiky, kteří se vyjadřují příliš korektně. Jeho výrok o Krymu má ale pravdivé jádro. Zeman totiž snad poprvé mezi západními státníky řekl nahlas, že Krym už Rusku vzít nepůjde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...