Internet je plný fotografií, jak spíte u piva, řekl Rath soudci

Domácí 24. října 2017 | 04:55 — Ilona Cílková
Řadu ostrých prohlášení na adresu předsedy senátu Roberta Pacovského pronesl hned během prvního dne opakovaného hlavního líčení David Rath.
Nenávist vám zatemnila rozum, řekl Rath soudci / Česká televize

Uvedl například, že nechce soudce, jenž nepožívá vážnost. Rathovi vadí fotografie, na níž je soudce Pacovský zachycen se sklenicí piva. Rath také soudci vyčetl, že ho "zaslepila nenávist" a nemůže tak o něm rozhodovat nestranně. „Nepřeji si, aby mě soudil soudce, který se nechává fotografovat, když neplní povinnosti soudce. Mám právo požadovat, aby můj případ řešil soudce, který požívá vážnosti a jehož vážnost není snižována tím, že internet je plný fotografií, kde spí u půllitru piva," pronesl Rath.

Celý první den opakovaného hlavního líčení expolitik žalovaný z mnohamilionové korupce strávil zdůvodňováním, proč je soudce Robert Pacovský podjatý a neměl v jeho kauze rozhodovat. A mimo jiné oprášil jeden z nejvypjatějších okamžiků uplynulého hlavního líčení.

V červenci 2015 přímo do soudní síně nechal během jednání přinést fotografii soudce Roberta Pacovského, na níž je zachycen, jak spí s pivem. Soudce tehdy fotografii nechal zabavit. A Rath na něj kvůli tomu podal podnět ke kárné žalobě. „Vy jste se dopustil závažné věci, odebral jste obhajobě materiály," komentoval Rath.

Soudce v jeho kauze podle něj čelí i obrovskému tlaku ze strany vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Rath například připomněl Zemanův výrok, že zvažuje kárnou žalobu na soudce vrchního soudu Pavla Zelenku, jehož senát zrušil původní rozsudek v kauze. Rath tak před krajským soudem uvedl, že je mu jasné, jak podruhé rozhodne. „Vezmete starý rozsudek, přidáte pár odstavců a pošlete to dál," řekl.

Kauza Rath se vrací do bodu nula. David Rath a dalších deset obžalovaných kvůli korupci ve Středočeském kraji stojí již podruhé před Krajským soudem v Praze. Od něj již jednou Rath odešel s trestem 8,5 roku, avšak odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli nezákonným odposlechům, klíčovému důkazu obžaloby. Odposlechy do hry pak vrátil Nejvyšší soud, jenž rozhodl, že je policie získala v souladu se zákonem. Rath a spol. tak netrpělivě očekávají, ke komu se senát soudce Roberta Pacovského přikloní. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu