Volby ovládl Zeman, Topolánek zažil debakl

Domácí 14. ledna 2018 | 00:09 — Helena Malá
Česká republika má za sebou první kolo prezidentských voleb, ve kterých získal nejvíce hlasů Miloš Zeman, druhý skončil Jiří Drahoš. Jsem mladý a plný sil, reagoval na své malé vítězství Zeman. Jeho soupeř Jiří Drahoš se druhého kola neobává a naopak se cítí silný v kramflecích. Vypadá to nadějně, prohlásil Drahoš.
V druhém kole prezidentských voleb se proti sobě postaví Jiří Drahoš s Milošem Zemanem / Archiv

K prezidentským volbám přišlo 61,92 procenta voličů. Zemanovi dalo hlas 38,56 procenta lidí, Drahoš získal důvěru od 26,6 procenta voličů. Oba prezidentští kandidáti se utkají ve druhém kole voleb za dva týdny.

"S radostí mohu konstatovat, že na rozdíl od minulé volby před pěti lety, kdy jsem v prvním kole obdržel 24 procent a v druhém kole poté 54 procent, tak letos jsem už v prvním kole obdržel téměř 40 procent," uvedl Zeman. Drahoš je ale přesvědčen, že ve druhém kolem má velké šance Zemana porazit. Věří, že posbírá hlasy, které voliči v prvním kole dali Horáčkovi, Fisherovi, Hilšerovi či Topolánkovi. "Vypadá to nadějně. Postoupili jsme ze skupiny do finále, kdo máte zájem o změnu, přijďte k volbám a já věřím, že to nebude marné," podotkl Drahoš.

Zeman nezapomněl za svou podporu poděkovat také své manželce Ivaně a Drahošovi poblahopřál k druhému místu. Zřejmě na adresu svých kritiků pak mimo jiné řekl: "Jsem stále mladý a plný sil a energie."

Na třetím místě skončil diplomat Pavel Fisher (10,23 procenta), čtvrté místo patří Michalu Horáčkovi (9,18 procenta) a páté lékaři Marku Hilšerovi (8,83 procenta). Miroslav Topolánek (4,3 procenta) zažil pořádný debakl, skončil na šesté pozici. Průzkumy mu přitom přisuzovaly dvouciferný výsledek. Za ním pak skončili Jiří Hynek (1,23 procenta), Petr Hannig 0,56 (procenta) a Vratislav Kulhánek (0,47 procenta).

Během následujících dvou týdnů se také podle všeho voliči dočkají televizního duelu mezi Zemanem a Drahošem. Drahoš po volbách vyslovil přání, že by se se Zemanem rád utkal v televizním duelu a Zeman hozenou rukavici zvedl. "Nikdy jsem se nebál jít do žádných diskusí. Před pěti lety to bylo s (Janem) Fischerem a (Karlem) Schwarzenbergem. Diskuse mě těší. Teď jsem poslouchal televizi, kdy pan Drahoš říkal, že by se se mnou utkal tváří v tvář. Rád mu vyhovím," prohlásil Zeman během tiskové konference. Zároveň ale dodal, že více než dvou debat se nezúčastní.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...