Ministerstvo kultury zbytečně utratilo 11 milionů

Domácí 27. února 2018 | 04:28 — Ilona Cílková
Ministerstvo kultury mohlo v některých případech ušetřit. Zbytečně se platily některé náklady, kterým se z Programu péče o národní kulturní poklad dalo vyhnout. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad upozornilo na zbytečné výdaje MK / Česká televize

Jeho racovníci odhalili u prověřovaných akcí systémové a dílčí nedostatky. Navíc se tak zaplatilo zhruba 11 milionů korun. Ministerstvo se proti výsledkům kontroly ohradilo.

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na rozdělování peněz z Programu péče o národní kulturní poklad mezi roky 2012 až 2017. Mezi prověřované projekty patřil vznik expozic v Národním technickém muzeu nebo stavba depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. „Kontrola ukázala, že peníze byly využívány ke svému účelu. Kontroloři ale odhalili některé systémové nedostatky a několik dílčích nedostatků u prověřovaných akcí,“ informoval Nejvyšší kontrolní úřad v tiskové zprávě.

Kontrolorům vadily průtahy spojené s fungováním zmíněného programu. Ministerstvo z něj začalo rozdělovat peníze už v roce 2007, o sedm let později ho mělo ukončit a vyhodnotit přínosy. „Program ale není ani po více než deseti letech ukončen, vyčerpáno bylo jen 4,2 miliardy korun z připravených deseti miliard korun a peníze z programu se budou rozdělovat minimálně do roku 2020,“ upozornil úřad.

Podle ministerstva je námitka, že program není ukončen, irelevantní. Rozdělení peněz na jednotlivé tituly bylo schváleno českou vládou již v průběhu kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, upozornila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. „Zařazování nových titulů do programu bylo také podmíněno rozhodnutím o neuskutečnění výstavby nové budovy Národní knihovny na Letné v roce 2010," uvedla.

Největší akce se navíc podle Cigánkové uskutečňují v letech 2017 až 2020, například rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea, rekonstrukce a revitalizace Klementina či rekonstrukce historické a provozní budovy Státní opery.

Ministerstvo kultury také podle NKÚ uvedlo, že se na zpožďování podepsaly například průtahy v zadávacích řízeních, komplikovaná projednávání úprav nebo nepředvídatelné archeologické nálezy. „NKÚ u dvou kontrolovaných akcí našel další důvody, kvůli kterým docházelo ke zpoždění, ale i ke vzniku nákladů, kterým šlo předejít,“ doplňuje kontrolní úřad.

Například při stavbě depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se schvalovala zadávací dokumentace dlouhých 21 měsíců. Muzeum proto muselo své sbírky i pracovníky přemístit do náhradních prostor a zaplatit navíc téměř 11 milionů korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu každý a to v kteroukoliv roční dobu

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Zavřít reklamu