Odklepnuto! Vemte si migranta domů, dostanete daňovou úlevu

Zahraniční 20. října 2018 | 04:07 — Ilona Cílková
Francouzská vláda chce podpořit rodiny, které u sebe dobrovolně ubytovávají migranty. Dolní komora parlamentu schválila daňové úlevy pro Francouze, kteří se cizinců ujímají. Poslanci odhlasovali novelu zákona.
Za migranta dostane francouzská rodina daňovou úlevu pět eur na noc / Shutterstock

Kompenzace pro rodiny, které ubytují uprchlíka, mají být pět eur za den - tedy v přepočtu zhruba 130 korun. Ročně se tato částka může vyšplhat až na 1500 eur - tedy v přepočtu asi na 40 tisíc korun.

Rodiny, stejně tak jako migranti, musí splňovat určitá kritéria. Migranti musí mít například status uprchlíka a musí být ve Francii minimálně jeden rok. Rodiny pak musí mít speciální certifikát, který dostávají od asociací a organizací starajících se o migranty. Ostatně podle televize France Info bylo ve Francii v září minulého roku 244 migrantů ubytovaných ve francouzských rodinách.

S návrhem přišel poslanec Národního shromáždění za vládní hnutí Republika v pohybu Aurélien Taché. Podle něj daňové úlevy pro lidi, kteří u sebe migranty nechají, vyjdou levněji, než když jsou v uprchlických střediscích. V centrech totiž stojí jeden migrant stát 17 eur za noc. Podporu měl tento návrh i u ministra pro rozpočet Géralda Darmanina, podle kterého tohle opatření přispěje k lepší integraci cizinců.

Naopak proti byl například republikán Fabien Di Filippo nebo šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. Ta mluvila o „migračním fanatismu“ a současnou vládu i prezidenta zkritizovala za to, že pokračuje v podpoře migrace ve Francii.

Daňové úlevy budou dost možná mít i lidé, kteří se ve Francii starají o bezdomovce. Tohle opatření je ve dvou novelách, které taktéž tento týden prošly Národním shromážděním. Na kompenzace by měli dosáhnout lidé, kteří poskytnou své bydlení pro lidi bez domova.

V tomto případě nepůjde o žádné peníze za bezdomovce na noc - ale o slevu na dani na byt nebo dům, které lidé dobrovolně poskytnou asociacím, které se o bezdomovce starají. Návrh podpořila zhruba stovka poslanců z vládního hnutí Republika v pohybu a také politici z Demokratického hnutí MoDem a ze socialistické strany.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nový způsob, jak vytvořit plutonium. Využijí ho jako zdroj energie pro mise do hlubokého vesmíru

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Zavřít reklamu