Horká kauza hýbe Českem. Bude další pokus o odstranění Babiše z politiky úspěšný?

Domácí 14. listopadu 2018 | 03:50 — Ilona Cílková
Horká kauza premiéra Babiše a jeho syna, který tvrdí, že byl s vědomím svého otce zadržován na Krymu, by mohla Babiše připravit o křeslo premiéra. Parlamentní opozice se spojila a požaduje jeho demisi.
Připraví kauza "uneseného syna" Andreje Babiše o post premiéra? / Česká televize

Syn premiéra Andrej Babiš ml. řekl, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér Babiš podle syna chtěl, aby kvůli kauze zmizel z Česka. Babišův syn rovněž uvedl, že k farmě Čapí hnízdo, kvůli níž premiér čelí obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Rovněž uvedl, že byl pacientem Národního ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky.

Premiér kauzu považuje podle svých slov za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Natáčení svého syna označil za hyenismus. „Není pravda, že můj syn byl unesen. Je to jasné z prohlášení Policie ČR, která to vyšetřovala,“ uvedl premiér Babiš z italského Palerma, kde je na pracovní cestě. 

Babiš podle svých slov netušil, „že jednou bude muset veřejně komentovat život svých dětí.“ Premiér tak reagoval na nejnovější události kolem kauzy Čapí hnízdo, které odstartovala pondělní reportáž webu Seznam zprávy. Tu považuje za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Řekl, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení.

Babiš označil skryté natáčení svého syna, který je podle něj psychicky nemocný, za „odporné, hnusné a vrchol hyenismu“. Řekl, že mu novináři kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. To, že byl jeho syn unesen, odmítl Babiš už v úterý dopoledne. „Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou,“ napsal.

„Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal. Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil.“

Reakce opozice na sebe nenechala dlouho čekat a požaduje demisi předsedy vlády Andreje Babiše. Strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD, Piráti a STAN reagují na nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a požadují svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Pokud premiér sám neodstoupí, což se nedá očekávat, pak hodlají opoziční strany vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. K vyslovení nedůvěry je nutné 101 hlasů. Opoziční strany bez komunistů mají celkem 92 poslanců.  

Bude zajímavé sledovat, zda se opozici podaří pro svůj záměr "sehnat" v ČSSD, KSČM či v samotném ANO těch devět nutných hlasů. Na to, že Babiš nebude 1. února předsedou vlády s důvěrou Sněmovny, vypsala sázková kancelář Tipsport kurz 1,5:1, opačná možnost je ohodnocena kurzem 2,38:1! Tak se nechme překvapit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Poznejte nejhezčí zakavkazské město

Nahlédněte do tajemného podzemního města. Nacisté zde měli...

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Zavřít reklamu