Jak by dopadly volby, kdyby se konaly v únoru?

Domácí 28. února 2019 | 06:29 — Ilona Cílková
Pokud by se v únoru 2019 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, podle vlastního vyjádření by se jich zúčastnilo 63 % občanů ČR. Vyplynulo to z volebního výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Volby by opět vyhrálo ANO, ODS s Piráty se přetahují o druhé místo / CVVM

Jak CVVM upozornilo, volební model není předpovědí výsledků voleb, ale poskytuje pouze informaci o rozložení voličské podpory v době sběru dat. Výsledný volební model pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

„Podle volebního modelu mělo v době sběru dat největší podporu hnutí ANO (30,5 %) následované Piráty (14,5 %) a ODS (14,5 %). Ve srovnání s předchozím měřením z ledna 2019 nedošlo v podpoře jednotlivých stran ke statisticky významným změnám,“ píše ve své zprávě CVVM.

U uskupení KDU-ČSL, STAN a SPD nelze prý vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do PSP ČR dostaly či nedostaly.

Všem dotazovaným s volebním právem položilo CVVM otázku týkající se volební účasti. Na otázku odpovědělo kladně 63 % dotázaných („rozhodně ano“ 36 % a „spíše ano“ 27 %), 31 % záporně („spíše ne“ 11 %, „rozhodně ne“ 20 %). Zbytek dotázaných (6 %) zvolil odpověď „nevím“. Podle získaných dat je deklarovaná volební účast srovnatelná s reálnou účastí v parlamentních volbách v říjnu 2017 (60,8 %). 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené? Myslí na všechno, včetně počasí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu