Průměrná mzda loni rostla nejrychleji od roku 2002. Letos překoná další rekord

Domácí 05. března 2019 | 04:24 — Ilona Cílková
Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018 dle našeho předpokladu reálně o 5,7 procenta a nominálně o 7,8 procenta. To znamená, že v číselném vyjádření průměrně činila 34 131 korun. Průměrná mzda v celoročním vyjádření tak za rok 2018 vykázala hodnotu 31 961 korun.
Průměrná mzda letos překoná úroveň 36 tisíc korun / Shutterstock

Bylo to poprvé v historii ČR, kdy průměrná mzda v celoročním vyjádření přesáhla hranici 30 tisíc korun a současně hned i hranici 31 tisíc korun. V dosud rekordním roce 2017 tato mzda činila totiž 29 496 korun. Čtvrté čtvrtletí loňského roku je pak historicky prvním kvartálem, kdy průměrná mzda v ČR přesáhla ve čtvrtletním sledování úroveň jak 32 tisíc, tak 33 tisíc i 34 tisíc korun.

Dosud rekord drželo druhé čtvrtletí 2018, kdy průměrná mzda vystoupala na 31 866 korun. Za celý rok 2018 stoupla reálná mzda o 6,1 procenta, což značí nejrychlejší roční růstové tempo od roku 2002.

Nejrychlejší mzdový růst za uplynulých šestnáct let je výslednicí dvojího působení. Předně se projevilo přirozené tržní působení, kdy firmy a podniky byly v prostředí napjaté situace na trhu práce, při nejnižší míře nezaměstnanosti za posledních více než dvacet let, nuceny citelně přidávat, aby si své zaměstnance udržely, případně aby nějaké další přetáhly konkurenci.

V nebývalém růstu mezd se ale zračí také přidávání na platech ve státní sféře a opakované navyšování minimální mzdy, které se promítá také do růstu mezd zaručených a celkově do růstu mzdové hladiny v rámci tuzemské ekonomiky.

V letošním roce už ovšem mzdová dynamika zvolní. Mzdy letos porostou reálně o 4,5 procenta. V posledním čtvrtletí roku 2019 průměrná mzda poprvé v historii vystoupí nad úroveň 36 tisíc, když dle našeho předpokladu vykáže úroveň kolem 36 200 korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za zlatem, zdravím i kouzelnou přírodou se vydejte do Zlatých Hor

Za zlatem, zdravím i kouzelnou přírodou se vydejte do Zlatých...

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a...

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu...

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní...

Tip na výlet: Velikonoční trhy na rakouském zámku Schloss...

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby....

Zavřít reklamu