K návštěvě USA si premiér Babiš těžko mohl vybrat lepší čas. Veze Trumpovi samé dobré zprávy

Domácí 07. března 2019 | 04:11 — Ilona Cílková
K návštěvě Spojených států si premiér Andrej Babiš těžko mohl vybrat lepší čas. Alespoň tedy z pohledu vzájemné obchodní bilance České republiky a Spojených států. Jenže právě obchodní bilance, tedy výše schodku či naopak přebytku ze zahraničního obchodu, je klíčovým ukazatelem, který zajímá amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Další 1 fotografie v galerii
Andrej Babiš přijel na schůzku s Trumpem v ten pravý čas / Facebook

V posledních dvou letech vykazuje Česká republika v zahraničním obchodě s USA opět deficit. To Trump jistě vítá. Co víc, je tomu dnes přesně měsíc, co Český statistický úřad zveřejnil, že loňský schodek zahraničního obchodu ČR s USA byl, zatím dle předběžných údajů, vůbec nejvyšší minimálně od roku 2005. V korunovém vyjádření přesáhl úroveň deseti miliard. Z Trumpova pohledu to jsou zřejmě jen „drobné“ – deficit s Čínou je o řády jinde –, avšak i to se počítá.

Další dobrou zprávou, kterou Babiš veze Trumpovi, je fakt, že klíčovou položkou amerického vývozu do Česka jsou osobní auta. Jejich podíl na celkovém vývozu Spojených států do ČR navíc v uplynulých letech stoupl, z 2,5 procenta v roce 2005 na necelých šest procent v roce 2015. Obchod s osobními automobily Trump, jak známo, sleduje obzvláště důsledně. Vadí mu, že se po newyorské Páté avenue prohání mercedesy a „bavoráky“, a nikoli produkce ze stáje General Motors. Jistě jej tedy potěší, že Česko – ačkoli jde o automobilovou velmoc – exportuje do USA jen desítky vozů ročně. Takže vlastně nic.

V uplynulých letech byly v rámci amerického vývozu do Česka významnější položkou než auta prakticky už jen díly proudových motorů a plynových turbín, jejichž podíl na celkovém vývozu z USA do Česka dosáhl například ve zmíněném roce 2015 zhruba sedmi procent. Obrat vzájemného obchodu USA a ČR, tedy součet vývozu a dovozu mezi oběma zeměmi, navíc v posledních patnácti letech citelně narostl, o více než 80 procent. V roce 2005 činil necelých sto miliard korun v běžných cenách, loni to už bylo skoro 182 miliard.

Trumpa loňský rekordní přebytek Spojených států z obchodu s ČR potěší dvojnásob. Spojené státy jej totiž vykáží navzdory zřejmě nejvyššímu deficitu zahraničního obchodu. 
Nebývale vysoký deficit Spojených států se světem totiž nastane navzdory obchodní válce, kterou Trump rozpoutal loni začátkem roku a jejímž klíčovým cílem mělo být právě snížení schodku zahraničního obchodu USA.

Americký prezident však naopak svým jednáním k prohloubení schodku přispěl. Rozpoutáním obchodní války totiž zvýšil nejistotu ve světovém obchodě a obavy z globálního zpomalení. Tato nejistota a tyto obavy vedly mezinárodní investory k přesunu peněz z rizikovějších měn a aktiv do dolaru jakožto bezpečného útočiště. Následné posílení dolaru zlevnilo Američanům zahraniční, dovážené zboží, a naopak znesnadnilo život americkým vývozcům. Takže ve výsledku přispělo k prohloubení deficitu zahraničního obchodu USA. Trumpa může uklidňovat alespoň to, že zrovna České republiky se tento vývoj netýkal.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nekroplanetologie je velice zvláštní odvětví astronomie. Vzniklo díky vzácnému vesmírnému objevu

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

V malých bytech bývá o úložné prostory nouze. Poradíme,...

Rozbitá obkladačka nemusí hyzdit vaši koupelnu. Opravu...

Přípravky proti klíšťatům a blechám můžete svým...

Domácí WC čistič je hotový za chvilku. Toaleta po něm bude...

Zavřít reklamu