Benzín začal zdražovat mnohem výrazněji než nafta. Co to znamená?

Domácí 29. března 2019 | 04:01 — Ilona Cílková
Pohonné hmoty v Česku v minulém týdnu opět zdražily, nafta však výrazně méně než benzín. Benzín Natural 95 v posledních sedmi dnech zdražil o osmnáct haléřů na 30,93 koruny za litr. Cena nafty stoupla pouze o dva haléře na 31,49 koruny za litr.
Zdražování beninu je neklamný znak, že končí zima / Shutterstock

Pomalejší cenový nárůst nafty je dán nástupem jara, teplejších dní a končící zimní topnou sezónou. Ta snižuje poptávku po topné naftě, což pak vytváří tlak na pokles cen nafty, takže ty ve výsledku rostou výrazně pomaleji než ceny benzínu. Lze očekávat, že během dubna cena benzínu postupně svojí úrovní překoná cenu nafty. Tak je to mimo topnou sezónu běžné.

Jak benzín, tak nafta budou v Česku zdražovat i nadále. Cena ropy typu Brent se sice prodává o zhruba dolar na barel levněji než před týdnem, avšak tlak koruna proti dolaru za poslední zhruba týden oslabila o dvě procenta, přičemž do cen pohonných hmot v ČR se ještě zcela nepromítl přibližně dvouprocentní růst cen ropy z první poloviny března. Minulý týden ropa Brent podražila na nejvyšší cenovou úroveň od loňského listopadu.

Mezi obchodníky s ropou jsou stále patrné obavy z poklesu celosvětově nabídky suroviny, což právě žene ropné ceny vzhůru. Ve směru poklesu nabídky ropy už delší dobu působí americké sankce namířené proti právě Venezuele, ale také Íránu. Značnou roli ale hraje zejména loňské rozhodnutí kartelu OPEC a dalších významných těžařů v čele s Ruskem omezit těžbu ropy, které se nyní na trhu naplno projevuje.

Nelze však očekávat jakkoli dramatičtější nárůst cen ropy. Jestliže se zmíněná ropa Brent prodává nyní za 67,60 dolaru za barel, je obtížné si představit, že by v dohledné době překonala cenovou úroveň 75 dolarů za barel. Nedostane se tedy ani na dohled svého loňského, mnohaletého maxima, tedy nad úroveň 86 dolarů za barel. Spojené státy totiž stále navyšují těžbu své vlastní, břidličné ropy, čímž do značné míry vyvažují popsané omezování nabídky suroviny kvůli sankcím a krokům kartelu OPEC.

To je dobrá zpráva pro české řidiče. Pohonné hmoty sice budou dále zdražovat, ale jen mírně. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zdraží v rozsahu od pěti do deseti dolarů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu