ODS vyzývá vládu, aby iniciovala jednání o revizi směrnice EU o zbraních

Domácí 15. dubna 2019 | 04:00 — Ilona Cílková
Generální advokátka Soudního dvora EU představila své stanovisko ve věci žaloby ČR proti směrnici, která zavádí přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. Podle něj by tato žaloba měla být zamítnuta.
Směrnice nebojuje se zločinci a teroristy, ale s legálními držiteli zbraní, říká Jana Černochová / ODS

Byť toto stanovisko není pro konečné rozhodnutí soudu závazné, v praxi platí, že soudci se k němu ve většině případů přikloní.

ODS se s tímto stanoviskem zásadně neztotožňuje. Směrnice podle strany porušuje zásadu subsidiarity i proporcionality, významně a bezdůvodně zasahuje do vlastnických práv a zavedla drakonická opatření pod falešnou záminkou boje proti terorismu, na jehož eliminaci má nulový dopad.

„Zneužití teroristických útoků a jejich obětí coby argumentu pro omezení legální držby zbraní je skandální. Směrnice nebojuje se zločinci a teroristy, ale s legálními držiteli zbraní, kteří se řídí platnými zákony a pravidla neporušují," prohlásila 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR a předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová.

 ODS od samého počátku v roce 2015 varovala před dopady této směrnice. „Opakovaně jsme vyzývali představitele vlády B. Sobotky k aktivitě již při její přípravě. Vláda však reagovala pozdě. Pokud dojde na zamítnutí zmíněné žaloby, budeme nadále trvat na tom, aby směrnice v těch ustanoveních, která by se významně negativně dotkla českých legálních střelců, nebyla implementována do českého právního řádu, a to i za cenu sankcí,"konstatovala Černochová.

ODS v této souvislosti vyzývá vládu, aby na celoevropské úrovni iniciovala jednání, která povedou k revizi této směrnice a k ochraně našeho právního rámce a systému legální držby zbraní, který je funkční, plně dostačující a zajišťuje rovnováhu mezi právy a povinnostmi.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i potápění. Začít můžete už v těchto dnech

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na...

Tipy na skvělou dovolenou pro aktivní seniory

Užijte si na cestách i pořádnou porci zábavy. Přehled...

Madeira: Ostrov věčného jara, na kterém budete relaxovat v...

Zavřít reklamu