Vláda se tváří, že jí záleží na zdraví lidí. Možná dochází peníze, zní z ODS

Domácí 14. května 2019 | 04:05 — Ilona Cílková
Ministerstvo financí připravilo návrh na zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a hazardu. Podle šéfky resortu Aleny Schillerové jde o reakci na růst dostupnosti návykových látek, což je způsobeno zvyšující se životní úrovní. Návrh tak reaguje na požadavky ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku.
Podle Skopečka jde vládě jen o výběr daní / ODS

„Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně. Podle opozice je návrh snahou získat peníze, které menšinové vládě ANO a ČSSD docházejí. Co na zvýšení spotřebních daní říká ekonomický expert Jan Skopeček? 

„Ministryně financí Alena Schillerová připravuje výrazné zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák. Uslyšíme spoustu řečí o zdravotních důvodech, ale hlavní motiv je jasný, a to vybrat od lidí více peněz na rozhazovačnou politiku vlády, která není schopna vyjít se schváleným rozpočtem. Ten se řítí do hlubokého deficitu, jak ukazuje plnění státního rozpočtu v prvních měsících letošního roku. Pokud by vládě šlo skutečně o zdravotní důvody a nikoliv jen o snahu vytahat více peněz z kapes daňových poplatníků, pak by vedle zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák přišla zároveň s kompenzací v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob.

Ministryně financí argumentuje, že se spotřební daň na alkohol nezvýšila od roku 2010, zatímco inflace i průměrné mzdy rostou. Když jsme se stejným argumentem navrhovali při projednávání daňového balíčku zvýšit základní slevu poplatníka u daně z příjmu fyzických osob, u vládní koalice jsme neuspěli. Základní sleva na poplatníka přitom nebyla přes růst mezd a inflace valorizována dokonce od roku 2008, čímž se relativně snižuje její význam na celkové mzdě, a roste tak daňové břemeno poplatníka. Ministryně Schillerová a celá vládní koalice byla proti této valorizaci. A teď se najednou argument rostoucích mezd a inflace paní ministryni financí hodí pro odůvodnění dalšího růstu daní.

Máme vládu, která vybírá rekordní objemy daní na HDP v historii. Zastavme další růst daňového břemene a nenechme se vládou balamutit, že to dělá kvůli zdraví obyvatel. Dělá to kvůli sobě, resp. kvůli neodbytné snaze utrácet peníze cizích. Přetvářka, že jde o zdraví lidí a nikoliv o další růst příjmů rozpočtu, je neuvěřitelná a falešnost hlavních protagonistů tohoto návrhu do očí bijící.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých cen, a navíc bez čekání

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš...

Jak se vyhnout při pobytu v zahraničí nemocem z jídla a...

Kam vyrazit letos na dovolenou. Máme pro vás šest zaručených...

Zavřít reklamu