Psychiatr Honzák o mozku Andreje Babiše

Domácí 06. června 2019 | 04:01 — Ilona Cílková
Radkin Honzák působí v oblasti psychiatrie více než půl století. Živí se ale také jako vysokoškolský pedagog a publicista a v médiích se nezřídka vyjadřuje k aktuálnímu veřejnému dění.
Mozek, který má Babiš, mívají predátoři, říká psychiatr Radkin Honzák / Česká televize

V Českém rozhlasu Plus mluvil i o situaci okolo zveřejnění předběžné zprávy Evropské komise, která se vyjadřuje k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z ANO.

Tento typ lidí absolutně postrádá to, čemu ostatní říkají svědomí či soucit. Jejich mozek je mozek predátorů,“ říká psychiatr k postoji premiéra Andreje Babiše po zveřejnění předběžné zprávy Evropské komise.

Ke kauze, a obecně k charakteru premiéra, pak tvrdí, že „když je někdo citlivější a potká se s člověkem, jako je on, má podobný pocit, jako když stojí před tygří klecí s příliš tenkými mřížemi.“

„U této sorty lidí chybí propojení mezi primárním centrem strachu a uvědoměním si strachu. Pokud nemá člověk strach, koná více či méně bezchybně. Zároveň nechápe, proč ostatní strach mají.“

Strach je podle Honzáka primárně tělesným prožitkem. „Třesou se ruce, potí se kůže, zrychluje tep. Organismus tyto projevy nabíjí, aby mohl rychleji utíkat. Psychosomatické napětí je tedy velice správně spojeno s napětím těla. Když tyto projevy chybějí, člověk podává automatické, až robotický dokonalé výkony,“ říká Honzák. Také ale připouští, že je to kýžená vlastnost politiků.

Honzák vysvětluje také způsob, jakým se moderní psychiatrie staví k pojmu psychopat, jakými experimenty se zkoumá a proč tento pojem vlastně není ještě pevně stanoveným termínem. 

„Bylo by velkou chybou domnívat se, že všichni psychopati končí v base. Tam jdou jen ti nejblbější a nejméně rozumní.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi poznáte nejlépe z vlaku

Chystáte se do Švýcarska? Zapomeňte na auto. Tuto zemi...

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když...

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při...

Nejkrásnější ostrov na světě uspokojí dobrodruhy i...

Chcete cestovat po světě skoro zadarmo? Můžete se vozit...

Chystáte se do Vídně? Skryté skvosty, které byste si neměli...

Zavřít reklamu