ODS: Politickou krizí se nelze promlčet

Domácí 13. června 2019 | 09:51 — Ilona Cílková
Kauza kolem dotací pro Agrofert hýbe v posledních dnech celou politickou scénou. Šéf ODS Petr Fiala prohlásil, že politickou krizí se nelze promlčet a že chce znát názory stran, které drží u moci premiéra Andreje Babiše.
V normální situaci by už ANO vyměnilo premiéra, říká Petr Fiala / ODS

Aktuální politická situace si podle Fialy doslova žádá celou řadu odpovědí. „Náš soustředěný tlak v parlamentu, stejně jako tlak lidí na náměstích už přinesl výsledky a některé dotace pro Agrofert byly zastaveny. Je to zatím dílčí výsledek, ale důležitý: podařilo se zabránit ještě větším škodám,“ pozamenal Fiala s tím, že v Senátu vznikla díky iniciativě senátorů ODS senátní komise k vyjasnění souvislostí se zveřejněním předběžné auditní zprávy Evropské komise.

„Zároveň ale vidím u části Sněmovny a politických stran snahu promlčet se hlubokou krizí kolem osoby předsedy vlády. Nedovolíme jim to. Jsou zde nejméně 3 závažné skutečnosti: na ministerstvech leží nepříznivé audity Evropské komise, které konstatují střet zájmů premiéra a neoprávněné čerpání dotací jeho firem. Na státním zastupitelství leží návrh na obžalobu premiéra, na náměstí chodí statisíce lidí,“ prohlásil Fiala.

Chce se podle svých slov zeptat ČSSD s SPD, zda bezvýhradně podporují premiéra, který se ocitl v závažných problémech, nebo zda uvažují o výměně premiéra nebo předčasných volbách.

„Ne-řešení nestačí a není to odpověď. Protože dnes ČSSD a SPD představují pevnou součást vládní koalice a mocensky drží předsedu vlády a je jasné, že bez jejich hlasů můžeme udělat jen morálně politické gesto, ale nemůžeme dosáhnout změny. V ODS jsme připraveni udělat i morální politické gesto, ale dáváme přednost změně, dáváme přednost řešení, po kterém volá každý soudný člověk a po kterém volá i veřejnost,“ dodal Fiala.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu