Neposílejte plyšáky do dětských domovů, radši si sjednejte hostitelskou péči

Domácí 21. června 2019 | 08:49 — Ilona Cílková
Už deset let kontroluje spolu s kolegy léčebny, domovy pro seniory, dětské domovy nebo i české věznice. Za tu dobu si ověřil, že péči nepotřebují jen klienti těchto zařízení, ale i jejich zaměstnanci, kterým hrozí vyhoření. Jaké jsou největší bolesti lidí, kteří nemají možnost svobodně rozhodovat o tom, kde budou žít?
Dětské domovy jako dědictví 50. let / Shutterstock

„Máme mandát navštěvovat zařízení, kde lidé nejsou úplně dobrovolně – buď z rozhodnutí státu jako v případě vězňů, nebo proto, že jsou odkázaní na péči druhých. Proto navštěvujeme i léčebny dlouhodobě nemocných, psychiatrické nemocnice, dětské domovy nebo domovy pro seniory, přibližuje Ondřej Vala kompetence svého úřadu v pořadu Lucie Výborné na Radiožurnálu.

Odbor dohledu nad omezováním svobody Kanceláře ombudsmanky ČR se přitom zaměřuje především na špatné zacházení s klienty těchto zařízení. „Jsme něco jako audit zdarma,“ přibližuje Ondřej Vala. „Nejdeme po papírech, ale zajímá nás třeba to, jak například v LDN sleduje podvýživu pacientů, jak se senioři orientují v domově nebo jestli můžou na čerstvý vzduch.“

Ke špatnému zacházení dochází podle Ondřeje Valy nejčastěji v zanedbání ošetřovatelské péče. I proto je důležité, že mohou pracovníci Úřadu ombudsmanky nahlédnout do zdravotní dokumentace klientů nebo s nimi hovořit o samotě.

Dětské domovy jako dědictví 50. let. „Pěstouni u nás nemají prestiž,” říká Věduna Bubleová. „Zařízení navštěvujeme neohlášeně, preventivně a systematicky, tedy ne na základě stížností,“ zdůrazňuje Ondřej Vala s tím, že letos se kontroly zaměřují na dětská zařízení – dětské domovy a diagnostické ústavy. Co je podle něj jejich největší problém?

„Neexistuje základní společenské zadání, jak tato zařízení mají vypadat a co mají dělat. Je to jako loď bez kapitána. A zařízení jsou tudíž tak dobrá, jak dobří jsou jejich ředitelé,“ shrnuje Ondřej Vala.

Děti v domově podle jeho zkušeností často nevědí, jak to v běžné rodině funguje. „Proto neposílejte plyšáky do dětských domovů, radši si sjednejte hostitelskou péči a vezměte si děti domů, kde jim dáte zažít pocit opravdové rodiny,“ říká Ondřej Vala.

Domovy také podle něj chybují, když dětem neumožní vyzkoušet si základní sebeobsluhu, jako je možnost si uvařit, nebo mít nějakou zodpovědnost. Neustále je o ně postaráno. „Kolega se dokonce setkal dítětem, které nevědělo, že dospělí spí, protože přece ve dne i v noci je u něj někdo, kdo se stará a pečuje.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na každém kroku

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na...

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Zavřít reklamu