Babiš sleduje jen svoje zájmy, tvrdí europoslanec

Domácí 06. července 2019 | 16:59 — Ilona Cílková
Dohoda Rady Evropy je průšvih a Babišova podpora této dohody Česku nic dobrého nepřinese. Tak vidí aktuální situaci europoslanec Luděk Niedermayer z TOP 09. Podle něj šlo Babišovi jen o jeho osobní zájmy.
Kritiku je Niedermayer ochoten vzít zpět / TOP 09

Je to skoro jako v té pohádce, kde dědeček měnil, až vyměnil, domnívá se Niedermayer. Premiér Babiš mohl "akceptovat" na šéfa komise pana Webera, což je politik, který má extrémně pozitivní pohled na náš region a nedělí Evropu na starou a novou. Mohl stejně tak "vyobchodovat" podporu pana Timmermanse, který se jednak nenechá jen tak někým manipulovat, a jehož důraz na vládu práva a pravidla pro všechny je to, co malé a střední země potřebují v Unii chránit.

„Jistě, něco získat je nesnadné ne-li nemožné, ale možnost zde byla... Dle mého soudu se ale premiér nechal řídit osobními antipatiemi a svými osobními zájmy, a byl ve vleku pana Orbána. kterého přitom naše země zajímá asi podobně, jako nás Barbados (nebo ještě méně)," konstatoval Niedermayer. Co tedy nakonec premiér Babiš pro nás dostal?

„Všechny významné funkce si na základě dohody mezi sebou rozdělili politici ze ,starých zemí´, podle dohody, kterou učinili (i když některé nominované považuji za kompetentní a kvalitní). Padl zřejmě i pofiderní slib premiérů, že předsedou parlamentu bude aspoň na půl období někdo z našeho regionu. Navíc premiérovo ,překvapení´ ze silné podpory paní van den Leyen ukazuje, že většina lídrů z Evropské rady, aspoň těch, co klíčová rozhodnutí tvoří, se s ním nebaví," poznamenal europoslanec.

Do čela komise tak podle něj směřuje velmi schopná německá politička, která má vizi federální Evropy (což Andrej Babiš striktně odmítá) a proti ostatním kandidátům je ukotvena spíše na Západě. Pro Babiše nepopulární Timmermans pak stejně bude hrát v komisi zásadní roli. "Politika je o umění možného a hledání kompromisů. V tomto smyslu pan Babiš opravdu není politik. Jeho voliče a ani kolegy v hnutí ANO to asi netrápí. Přitom třeba s takovým bolavým zubem jdou spíše k zubaři než k řezníkovi... Zatímco osobní kauzy pana Babiše poškozují hlavně jeho, jeho nekompetence pak celou naši zemi," doplnil Niedermayer.

Kritiku je Niedermayer ochoten vzít zpět jen v jednom případě. „Pokud se pletu, a za Babišovou podporou této dohody bylo něco jiného, co naší zemi přinese užitek (což ale není to, že Komise změkčí ,jeho audit´ a nebude důsledně dělat svou práci v prosazování vlády práva v Maďarsku a Polsku), tak beru tuto kritiku zpět. Ačkoliv v Unii jsme všichni Evropané, a boj o to, kdo je z které země, by vlastně neměl dávat smysl a mnohdy taky nedává, při rozdělování klíčových funkcí to svůj význam má. Proto je dohoda Rady docela průšvih. Navíc právě pan premiér Babiš je tím, kdo ve vztahu k EU uplatňuje silně národní pohled, a o to větší debakl pro nás a náš region tento výsledek je," uzavřel europoslanec.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu