Vládě dochází peníze. Ministryně financí Schillerová doporučuje zvýšit daň z nemovitostí

Domácí 08. července 2019 | 12:28 — Ilona Cílková
Vládě dochází peníze, což znamená i méně peněz na rozvoj obcí. A tak starostům a starostkám ministryně financí Schillerová radí, aby zvýšili daň z nemovitosti. S tím ovšem zásadně nesouhlasí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář s návrhem ministryně Schillerové nesouhlasí / TOP 09

Daň z nemovitosti je totiž jediná daň, která jde přímo do obecní pokladny. „Rada naší městské části Praha 6 s návrhem nesouhlasí – v tomto případě paradoxně plně v souladu s programovým prohlášením Vlády České republiky – zvyšování daňové zátěže, kterou na podnět ministryně financí navrhuje Magistrát hlavního města Prahy zvýšit obecně závaznou vyhláškou,“ upřesnil Kolář. 

Kdyby pan premiér s jeho ministry potřebovali nebo jen chtěli ukázat, jak odpovědně hospodařit a šetřit, aby pak nemuseli odírat lidi o jejich peníze, tak se mohou přijít přiučit k nám, prohlásil Kolář. „U nás zdroje opravdu jsou, ale ne díky tomu, že bychom s úsměvem a nataženou rukou okrádali naše vlastní občany. Naše městská část se navíc dlouhodobě snaží podporovat malé a střední podnikatele a dá se předpokládat, že zvýšení daně z nemovitosti by právě tuto skupinu významně zasáhla,“ konstatoval Kolář.

Odmítá podle svých slov praktiky, které připomínají chování gamblera – peníze došly, tak se podívám, co bych ještě mohl prodat, v případě státu zdanit. „Tak se řádný hospodář opravdu nechová, to je neakceptovatelné,“ doplnil starosta Prahy 6.

Na závěr ještě dodal několik čísel. „Kdybychom daň zvýšili, znamenalo by to v případě městské části Praha 6 cca 20 milionů Kč, v případě celé Prahy cca 300 milionů korun. Praha 6 přitom na letošní rok hospodaří s příjmy kolem tři čtvrtě miliardy a hlavní město s téměř 60 miliardami! Člověk nemusí vynikat v matematice k tomu, aby mu bylo jasné, že dopad na zvýšení příjmů je velmi malý, a navíc spojený se značnými administrativními náklady. V této souvislosti je třeba zmínit, že občané platí i další majetkové daně, a to zejména nemravnou daň z nabytí nemovitosti nebo připravované zdvojnásobení poplatku za zápis do katastru. My k tomu nebudeme rozhodně přidávat další zatížení občanů,“ dodal Kolář. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Americký zpěvák R. Kelly je opět ve vazbě!

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Ptáci potřebují péči nejen v zimě, ale i v horkých...

Dětský pokojíček pro novorozence. Co všechno budeme...

Potřebujete vyčistit záchod nebo pračku? Použijte tablety do...

Zavřít reklamu