Prezident nemá žádnou pravomoc rozhodovat, kdo bude ministrem, říká Czernin z TOP 09

Domácí 09. července 2019 | 04:04 — Ilona Cílková
Senátor TOP 09 Tomáš Czernin komentuje současnou patovou situaci, kdy prezident Miloš Zeman zdržuje demisi ministra kultury z ČSSD s tím, že by se nejdřív měla vyšetřit podezření kolem finančních transakcí ve dvou příspěvkových organizací ministerstva a až poté by měl být Antonín Staněk odvolán. Co si o celé situaci myslí?
Prezident má odvolání Staňka podepsat a hotovo, myslí si senátor TOP 09 Czernin / TOP 09

Senátor TOP 09 Tomáš Czernin v Interview Plus uvedl, že Česko není prezidentský stát a hlavní slovo má u členů vlády premiér. „Prezident nemá podle ústavy žádnou pravomoc rozhodovat, kdo bude ministrem,“ myslí si senátor Tomáš Czernin. „Má konat. A pokud byl premiérem poslán požadavek na odvolání, tak má podepsat a hotovo,“ dodává. Sice v prvním zákonu této země není žádná lhůta, podle senátora ale nežijeme v prezidentském systému. 

Podle senátora, který chce kandidovat na předsedu TOP 09, není přímá volba prezidenta šťastné řešení, a to nejen v Česku. „Viděl jsem, jak se přímou volbou v roce 2012 najednou rozhádaly rodiny a sousední vesnice. Já si říkal, že to je až neuvěřitelné. Najednou se to samé stalo v Rakousku, ve Francii a koneckonců i v USA. Dostalo se nám to někam, kde jsme to neočekávali,“ říká Czernin. 

U nás je zastupitelská demokracie a zvolení zástupci by podle senátora měli znovu volit i prezidenta. „Přímo zvolená hlava státu se teď domnívá, že má větší pravomoc, než když byla volena poslanci a senátory. Tím jsme se dostali do komplikací.“ Czernin zároveň není ten, kdo by chtěl systém volby prezidenta hned měnit. „Mít jednou přímou volbu a za pár let systém zas měnit, to taky asi není ideální,“ dodává.

Senátor TOP 09 Tomáš Czernin už před necelým měsícem oznámil kandidaturu na předsedu strany. Hrabě, lesník, zemědělec a majitel zámku Dymokury je senátorem od roku 2016.  Na posledním sněmu pak oznámil svou kandidaturu na post předsedy TOP 09 s tím, že k tomu byl mnoha členy TOP 09 už dva roky vybízen a teď uzrál čas. „Taky jsem si trochu upravil rodinné hospodářství, které je mým skutečným posláním pro příští generace. I ovoce někdy dozraje, takže čas nastal,“ říká Czernin.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na každém kroku

Pisa není jen Šikmá věž. Se zázrakem se tu setkáte na...

Nejnovější trend: Senioři cestují čím dál častěji a...

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně...

Máte rádi televizní soutěže? Vydejte se po stopách té...

Skvělý tip na víkend: Nevšední zážitek na vás čeká ve...

Pár dobrých tipů, jak se vyhnout poplatkům za odbavená...

Zavřít reklamu