Žádné kompromisy, žádné spojování. Piráti chtějí jít vlastní cestou

Domácí 21. července 2019 | 15:34 — Ilona Cílková
Piráti nevidí důvod zapojovat se do předvolebního bloku demokratických stran, o kterém hovořil předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka by strana neměla dělat žádné kompromisy, neboť by pak mohla ztratit důvěru voličů.
Podle Jakuba Michálka není možná předvolební spolupráce se subjekty, které mají opačné hodnoty / Facebook

Podle místopředsedy Pirátů Michálka myšlenku takového bloku razí i premiér Andrej Babiš, protože mu politicky vyhovuje figurovat jako oběť všeobecného spiknutí. „K tomu, aby se Piráti účastnili velké koalice, není důvod především proto, že nadále chceme jít vlastní cestou. Ta je poctivá, stojí úsilí, hodně trpělivosti a práce, ale jak se ukazuje, funguje,“ uvedl Michálek pro ČTK.

Podle Michálka Piráti už loni v komunálních volbách na řadě míst kandidovali společně s dalšími uskupeními, zároveň se na některých jejich kandidátních listinách objevili členové jiných stran. „Určitá forma spolupráce tak již existuje. Zásadní věcí je pro nás bezúhonnost, kompetence a programový soulad,“ uvedl Michálek.

Piráti vylučují širokou předvolební spolupráci se subjekty, které mají opačné hodnoty než Pirátská strana, jako jsou ODS, TOP 09 a lidovci. Podle Michálka se jedná o konzervativní strany s rezervovaným přístupem k transparenci a zároveň také strany s některými podivnými osobnostmi. Dokáže si ale dokáže představit, že se spojí strany, které k sobě mají programově blízko a dokážou se dohodnout. 

Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka by strana neměla dělat žádné kompromisy, neboť by pak mohla ztratit důvěru voličů.

Společnému bloku je naopak nakloněn Petr Fiala, který by chtěl sestavit vítězný tým, který by porazill Andreje Babiše ve volbách do Sněmovny 2021.

Vít Rakušan ze STAN 26. června, kdy Poslanecká sněmovna hlasovala o vyslovení nedůvěry vládě, vyzval předsedy opozičních stran k vytvoření bloku. Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby. Podle předsedy STAN by mělo smysl, kdyby se spojily alespoň čtyři subjekty. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek tehdy poznamenal, že před minulými parlamentními volbami jeho strana vyzvala k podobnému kroku. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá odkrývá své soukromí více, než bývalo zvykem

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to...

Se škůdci pokojových rostlin lze účinně bojovat i...

Udržovat matraci v čistotě by měla být samozřejmost....

Připravte se na jaro. Vyrobte si hnojivo, které vám zajistí...

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Zavřít reklamu