Práci policie a tajných služeb by měl ladit nový Babišův poradce

Domácí 22. července 2019 | 04:02 — Ilona Cílková
Na Úřadu vlády by mohla vzniknout pozice národního poradce pro bezpečnost. Mluví o ní premiér Andrej Babiš a požadují ji i zpravodajské služby. Právě jejich činnost a práci dalších bezpečnostních složek, včetně policie, by měl nový člověk koordinovat.
Bylo by to určitě dobré, vyjádřil se k plánovanému vzniku nové pozice premiér Andrej Babiš / Facebook

Vznik postu národního poradce pro bezpečnost by měl zajistit například užší spolupráci policie a Bezpečnostní informační služby (BIS) při odhalování trestné činnosti.  

„Vedou se o tom diskuse, vyšlo to od našich zpravodajských služeb, takže by to určitě bylo dobré,“ vyjádřil se k plánovanému vzniku nové pozice premiér Andrej Babiš. Konkrétní plán ale premiér zatím nemá. Stát má podle něj problém sehnat lidi i do komise, která má nad tajnými službami dohlížet.

Šéfové bezpečnostních složek přitom po vzniku postu poradce-koordinátor volají dlouhodobě. „Je potřeba tomu dát permanentní koordinaci a práci na tom legislativním rámci. Na koordinaci a na přizpůsobování procesů  reálné situaci,“ uvedl například letos v květnu ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Vznik dané pozice je žádoucí také podle ředitele BIS Michala Koudelky nebo  šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla. 

Vznik vítá i ČSSD. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka už Česko obdobný post v minulosti mělo. Dříve podobnými pravomocemi disponoval vedoucí Úřadu vlády nebo ministr bez portfeje. Podporu pro vznik nového postu tak  mají šéfové tajných služeb i u koaliční ČSSD.„To je trošku můj nápad z doby před sedmi osmi lety, kdy jsem došel k názoru, že větší míra koordinace by byla ku prospěchu věci. Bohužel žádný premiér se s tím neztotožnil,“ poznamenal Hamáček.  

Plán vlády vítá i opozice. Nicméně někteří její zástupci tvrdí, že takový post na Úřadu vlády už měl být. „Souhlasím, že by nějaký koordinátor měl být, otázkou je jeho postavení. Při reorganizaci úřadu vlády premiér na tento důležitý post evidentně zapomněl,“ domnívá se Pavel Žáček z ODS, místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny.

„Bezpečnostní rada státu se schází poměrně málo. Bezpečnostní agenda je poměrně složitá a je potřeba ji řešit koordinovaně a každodenně,“ vyjádřil se Vít Rakušan ze STAN, člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny.  

Část opozice pak také upozorňuje, že takový člověk by nebyl jen řadovým poradcem.  Případný vznik postu by proto měl projednat bezpečnostní výbor nebo celá sněmovna.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Zavřít reklamu