Karel Schwarzenberg: Co přinese zánik Sociální demokracie v Čechách?

Domácí 22. srpna 2019 | 12:13 — Ilona Cílková
Vypjatá situace kolem Michala Šmardy, který nakonec rezignoval na nominaci na ministra kultury, připravila ČSSD o samostatnost a nezávislost. Vidí to tak alespoň čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.  
Podle Schwarzenberga zánik Sociální demokracie nikdy nevedl k lepším výsledkům, ba naopak / TOP 09

Podle Schwarzenberga je ještě několik poctivých sociálních demokratů, jako například Erazim Kohák, Petra Buzková, Vladimír Špidla nebo Jiří Dientsbier.

„Těm musím vyjádřit svoji upřímnou soustrast k zániku samostatné Sociálně demokratické strany. Vlastně už není příliš zajímavé, jestli pan Šmarda rezignoval na nominaci na ministra kultury z vlastní vůle, či ho k tomu přiměl předseda Hamáček. Přiznávám, že tlak na ně byl ze všech stran veliký," konstatoval Schwarzenberg.

To, že ČSSD takto opustila bojiště, znamená, že se vzdala, je přesvědčený čestný předseda TOP 09.

„Ode dneška nemůžeme mluvit o samostatné a nezávislé straně, neboť se podvolila prezidentovi a jeho protiústavnímu jednání. V roce 1948 sice Sociální demokracie taky kapitulovala a spojila se s KSČ, nicméně bylo tam silné křídlo, které tomu ještě hlasitě oponovalo. Teď už žádné hlasy ani slyšet nejsou. Je mi smutno ze zániku tak významné a tradiční demokratické strany, která pochází ve svých kořenech vlastně ještě ze starého mocnářství. Česká politika ochuzená o Sociální demokracii bude ještě horší, než je teď," prohlásil Schwarzenberg.

Jeho životní zkušenost je prý taková, že zánik Sociální demokracie nikdy nevedl k lepším výsledkům, ba naopak.

„V Německu na úkor Sociální demokracie, která se opravdu scvrkla, vzrostla AfD, v Rakousku z tamější SPÖ vyrostla Freiheitliche Partei. Ani v jednom případě to opravdu není pokrok. Tudíž ještě jednou, nejhlubší soustrast těm, kteří byli poctiví sociální demokraté a chtěli stranu demokratickou, levicovou a nezávislou," dodal Schwarzenberg.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Zavřít reklamu