Epidemie afrického moru prasat i jarní mrazíky si začínají vybírat svoji daň

Domácí 17. září 2019 | 09:45 — Ilona Cílková
Ceny průmyslových výrobců v srpnu rostly meziročně tempem 2,1 procenta, nepatrně rychleji, než s čím počítal trh. Ten ve střední hodnotě analytických odhadů předpokládal meziroční zdražování průmyslových výrobců v rozsahu 1,9 procenta.
Lidé si připlatí nejen za maso, ale i ovoce nebo brambory / Pixabay

Průmyslníky tíží zejména pokračující citelný růst cen elektřiny, meziročně o 7,7 procenta. V potravinářském průmyslu stoupá zejména cena masa a výrobků z něj.

Klíčovým důvodem je podle předního českého ekonoma Lukáše Kovandy epidemie afrického moru prasat, která před více než rokem propukla v Číně a od té doby se šíří nejen v Asii, ale částečně i v Evropě. V Číně početní stav chovů prasat meziročně klesl o takřka 40 procent, jak vyplývá z informací tamního ministerstva zemědělství. Například ve Vietnamu je pokles zhruba dvacetiprocentní. Chovy jsou ve velkém vybíjeny, aby se zamezilo dalšímu šíření epidemie. V Číně meziročně ceny masa zdražují o takřka 50 procent a země musí zejména vepřové v rostoucí míře dovážet, což vytváří celosvětový cenový tlak, v jehož důsledku stoupá cena masa i v ČR. V Česku se však přidává také třeba růst cen energií nebo mezd.

Epidemie afrického prasat se promítá i do cen zemědělských výrobců. Cena jatečných prasat vzrostla v srpnu meziročně o 25 procent. „Zemědělští producenti se nadále utkávají s dopady loňského suchého a letošního kolísavého počasí. V důsledku loňské nízké sklizně brambor, jedné z nejhorších v historii ČR, zdražovaly brambory v srpnu meziročně o bezmála 76 procent, přestože mají svůj nejstrmější cenový nárůst za sebou. O více než 22 procent roste cena ovoce," podotkl Kovanda.

 Stále zřetelněji se ukazuje, že se se týče úrody ovoce, byl loňský rok v Česku vskutku výjimečný. Ovocné stromy se doslova prohýbaly nadúrodou plodů. Bohatá sklizeň se promítla do cen. Třeba kilogram višní mezi červencem 2017 a červencem 2018 zlevnil z 19,30 na 8,90 koruny, tedy o 53,9 procenta. Ve stejném období zlevňovaly také třeba meruňky, švestky či třešně. Suchý a teplý rok 2018 sice nepřál pěstitelům zeleniny, ale sadařům a ovocnářům většinou ano.

 Letos je to dost jiné. Ovoce meziročně citelně zdražuje. Z nejnovějších údajů ČSÚ plyne, že broskve v srpnu meziročně zdražovaly o 26,1 procenta, švestky o 14,6 procenta, višně o 80,4 procenta a červený bílý rybíz o 56,2 procenta. "Důvodem je nejen horší než loňská úroda, ale také obecný růst mezd – které pochopitelně rostou také sadařům a ovocnářům – či zdražování energií,"vysvětlil ekonom.

Svoji roli sehrají i letošní jarní mrazíky a obecněji výkyvy počasí, včetně opět sucha nebo krupobití. "Podle nejnovějšího odhadu, k začátku září, například sklizeň jablek meziročně poklesne o třicet procent. Jednalo by se tak o jednu z nejhorších sklizní jablek v novodobé historii ČR," konstatoval Kovanda. Na cenách jablek se zatím horší úroda neprojevuje, například konzumní jablka z české produkce vyšla na výkupu letos srpnu na 10,40 koruny za kilogram, zatímco loni v srpnu na 10,80. „Špatná úroda se v cenách jablek projeví postupně, během následujících měsíců. Do ceny pro konečného spotřebitele se promítne také například efekt levné polské či italské konkurence, a tedy i tamní letošní úroda jablek," doplnil Kovanda.

Právě i kvůli horší úrodě ovoce v ČR letos zdražují pálenky, meziročně zatím o pět až deset procent. Důvodem je kromě relativního nedostatku ovoce k pálení opět také růst cen energií a vody a dalších nákladů. Podle Kovandy lze očekávat, že cena pálenek může nakonec letos vyskočit meziročně o deset až patnáct procent.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejbláznivější cestopis všech dob s Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Nemáte možnost mít klasický krb s komínem? Existuje několik...

I umístění televizoru má svá pravidla. Víte, která to...

Vypěstujte si doma zázvor - přírodní medicínu i skvělé...

Zavřít reklamu