Bývalí klienti H-Systemu se budou muset vystěhovat. Podle Čunka zvítězila mafie

Domácí 02. října 2019 | 04:08 — Ilona Cílková
Ústavní soud odmítl stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu Nejvyššího soudu, podle kterého mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Dosud platil odklad vykonatelnosti, o kterém ústavní soudci rozhodli loni v srpnu.
Je to úplná tečka za touto odnoží H-Systemu, říká konkurzní správce Josef Monsport / Česká televize

Rozhodnutí Ústavního soudu by mělo být tuzemskou tečkou za sporem obyvatel domů s insolvenčním správcem Josefem Monsportem. Družstvo však avizovalo, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Členové družstva Svatopluk tvoří část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy H-System. Domky sami dostavěli, neměli ale souhlas konkurzního soudu. Podle verdiktu Nejvyššího soudu má konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport právo zpeněžit nemovitosti spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů.

„Já jsem spokojen. Ne z osobních důvodů, ale protože volné nemovitosti se prodávají za lepší cenu než obsazené. Z prodeje tedy bude více peněz, a bude tak více peněz i pro ostatní věřitele,“ řekl Radiožurnálu k rozhodnutí Ústavního soudu Monsport. Rozhodnutí je pravomocné. „Je to úplná tečka za touto odnoží H-Systemu,“ dodal.

„Je to pro nás absolutní šok. Vůbec si nedokážu představit, jak Ústavní soud mohl takto rozhodnout, když jsme 20 let udržováni v naději, že si svoje domy budeme moci vykoupit v konkurzu. Sami jsme si je postavili za vlastní peníze,“ řekl Radiožurnálu k verdiktu předseda družstva Svatopluk Martin Junek. Podle Junka je došlo rozhodnutím českých soudů k porušení základních lidských práv obyvatel nemovitostí a družstvo to chce nadále řešit. „Obrátíme se na soudní tribunál pro lidská práva,“ dodal.

K rozhodnutí Ústavního soudu se vyjádřili někteří politici, kteří kauzu již dříve komentovali. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je pro něj rozhodnutí „lidsky těžko pochopitelné a přijatelné“. Zdůraznil však zároveň, že by mělo být respektováno.

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek označil rozhodnutí za tragédii pro obyvatele horoměřických domů po H-Systemu a mluví o údajném vítězství mafie. „Jak se ukázalo, v konkurzu peníze byly. Kdyby se prodával majetek z konkurzu tak, jak měl, tak by byli klienti odškodnění a tato záležitost se dala vyřešit. Klienti byli okradeni, ale de facto špatně zpeněženým majetkem, který v H-Systemu zůstal,“ míní senátor.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující...

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Zavřít reklamu