České stavebnictví pokulhává. Kdo nás ve výstavbě dálnic strčí s přehledem do kapsy?

Domácí 05. října 2019 | 11:21 — Ilona Cílková
Objem stavební produkce v ČR letos v prvním pololetí meziročně rostl v kontextu EU přesně průměrným tempem. Jedná se tedy o relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví v ČR, jelikož za celý loňský rok rostlo výrazně nadprůměrným tempem v porovnání se situací v celé EU.
České stavebnictví je v rámci EU jen průměrné / Shutterstock

Loňský růst stavebnictví byl devátý nejvýraznější v rámci zemí EU. „Letos na takový výsledek tuzemské stavebnictví nestačí. Důvodem je částečně loňská teplá zima, která zvýšila základnu meziročního srovnání prvního čtvrtletí a v prvních měsících letošního roku tak bylo poměrně obtížné dosáhnout dalšího výrazného tempa růstu. Vše ale na navýšenou základnu svádět nelze,“ podotkl přední český ekonom Lukáš Kovanda s tím, že ostatně ani letos v ČR nepanovaly žádné „ruské mrazy“.

Klíčovým důvodem slabšího výkonu jsou podle něj kapacitní omezení dané zejména nedostatkem vhodné pracovní síly v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti. Stavební firmy jednoduše „nemají, kde brát“. Situaci komplikují dlouhá povolovací řízení, která jsou chronickou bolestí tuzemského stavebnictví a vlastně celé ekonomiky, neboť brzdí například důležité infrastrukturní projekty.

„Třeba Maďaři v uplynulých dvaceti lety staví dálnice ve své zemi po přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. Maďaři i letos v prvním pololetí svým prvenstvím ve zmíněném žebříčku potvrzují, že mají dobře nastavenou koncepci výstavby, jak v oblasti pozemního, tak inženýrského stavitelství,“ poznamenal Kovanda.

Lépe dokážou využít prostředků z fondů EU, které u nich intenzivněji než u nás plynou na ekonomicky celkově přínosnější stavební projekty. „Výkon českého stavebnictví bude letos slabší než loni. Kvůli nutnosti zrychlit čerpání prostředků z fondů EU však lze v příštích čtvrtletích očekávat mírné zlepšení situace, a to i v mezinárodním srovnání,“dodal Kovanda.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží Severního moře má své kouzlo

Ráj pro cyklisty i milovníky vodních sportů. Pobřeží...

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Zavřít reklamu