Erdoganova vojenská invaze v severní Sýrii destabilizuje celý region

Domácí 12. října 2019 | 04:30 — Ilona Cílková
Hnutí STAN nesouhlasí s vojenskou invazí v severní Sýrii. Jsme každopádně pro diplomatické řešení situace v regionu, zní z hnutí STAN. Erdoganův vojenský zásah podle něj dál destabilizuje region.
STAN: Erdoganovy hrozby vůči EU ukazují, že není seriozní partner / Shutterstock

Hnutí STAN považuje za nešťastné obětovat lidské životy a dále destabilizovat region. Vytvoření zóny pro uprchlíky v Sýrii není z jeho pohledu vhodné řešení.

„Pokud nicméně zóny vzniknou, Evropská unie musí v daném místě maximálně pomoci finančně i logisticky, abychom zabránili humanitární katastrofě. Unie by však neměla neustále pouze hasit požár, ale využít všech možných nástrojů i programů směřujících k rozvoji a stabilizaci regionu do budoucna. Takový přístup podporujeme dlouhodobě,“komentoval situaci zahraniční expert  a místopředseda STAN Radim Sršeň.
 
Politici z hnutí STAN apelují na dodržování lidských práv, Evropská unie i Česká republika by měla být v tomto ohledu maximálně důrazná a nápomocná.

„Dohoda s Tureckem je dosud plněna jen velmi složitě, díl odpovědnosti nese i EU. To ovšem neospravedlňuje invazi do Sýrie. Erdoganovy hrozby vůči EU ukazují, že není seriozní partner. Jeho kroky situaci uprchlíků jen zhorší a nadto mohou přinést další konflikt v neklidné oblasti. O to víc dnes šokuje nedávné pozitivní vyjádření premiéra Babiše ohledně těchto bezpečnostních zón. Věc se musí řešit na Radě bezpečnosti OSN a hlavně jednáním všech zúčastněných stran,“ doplnil europoslanec Stanislav Polčák.
 
Hnutí STAN prosazuje, aby se situaci v Sýrii zabývala i Poslanecká sněmovna. „Požádal jsem místopředsedu Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny o projednání bodu ,Invaze Turecka do Sýrie´ tak, aby k dané záležitosti vyjádřila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky jasný postoj,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

K hrobu Karla Gotta denně míří až stovky lidí

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Jednoduchý fígl, díky kterému vyčistíte toustovač bez...

Pelíšek pro psa či kočku vyrobíte raz dva jen ze staršího...

Chleba i rohlíky si snadno upečete sami doma

Čištění zašlých spár mezi kachličkami pomocí domácích...

Většinou známe pemzu ve spojitosti s pedikúrou, dokáže ale...

Zavřít reklamu