Erdoganova vojenská invaze v severní Sýrii destabilizuje celý region

Domácí 12. října 2019 | 04:30 — Ilona Cílková
Hnutí STAN nesouhlasí s vojenskou invazí v severní Sýrii. Jsme každopádně pro diplomatické řešení situace v regionu, zní z hnutí STAN. Erdoganův vojenský zásah podle něj dál destabilizuje region.
STAN: Erdoganovy hrozby vůči EU ukazují, že není seriozní partner / Shutterstock

Hnutí STAN považuje za nešťastné obětovat lidské životy a dále destabilizovat region. Vytvoření zóny pro uprchlíky v Sýrii není z jeho pohledu vhodné řešení.

„Pokud nicméně zóny vzniknou, Evropská unie musí v daném místě maximálně pomoci finančně i logisticky, abychom zabránili humanitární katastrofě. Unie by však neměla neustále pouze hasit požár, ale využít všech možných nástrojů i programů směřujících k rozvoji a stabilizaci regionu do budoucna. Takový přístup podporujeme dlouhodobě,“komentoval situaci zahraniční expert  a místopředseda STAN Radim Sršeň.
 
Politici z hnutí STAN apelují na dodržování lidských práv, Evropská unie i Česká republika by měla být v tomto ohledu maximálně důrazná a nápomocná.

„Dohoda s Tureckem je dosud plněna jen velmi složitě, díl odpovědnosti nese i EU. To ovšem neospravedlňuje invazi do Sýrie. Erdoganovy hrozby vůči EU ukazují, že není seriozní partner. Jeho kroky situaci uprchlíků jen zhorší a nadto mohou přinést další konflikt v neklidné oblasti. O to víc dnes šokuje nedávné pozitivní vyjádření premiéra Babiše ohledně těchto bezpečnostních zón. Věc se musí řešit na Radě bezpečnosti OSN a hlavně jednáním všech zúčastněných stran,“ doplnil europoslanec Stanislav Polčák.
 
Hnutí STAN prosazuje, aby se situaci v Sýrii zabývala i Poslanecká sněmovna. „Požádal jsem místopředsedu Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny o projednání bodu ,Invaze Turecka do Sýrie´ tak, aby k dané záležitosti vyjádřila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky jasný postoj,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Vyrobte si z rajčatových listů postřik proti mšicím....

Zalévání stromů. Mnoho lidí se při této zdánlivě...

Staré cihly nevozte na skládku, ještě vám mohou dobře...

Nezkracujte psovi ocas, připravíte ho tak o jednu důležitou...

Zavřít reklamu