ODS: Víme, jak státu naordinovat redukční dietu

Domácí 17. října 2019 | 15:42 — Ilona Cílková
Sněmovna tento týden projedná mimo jiné několik návrhů občanských demokratů, které vycházejí z programu Země, která vítězí. ODS chce prosadit především daňové úlevy, spravedlivý rodičovský příspěvek a usnadnění orientace v právním řádu.
ODS chce prosadit především daňové úlevy, spravedlivý rodičovský příspěvek a usnadnění orientace v právním řádu / ODS

Jak uvedl předseda ODS Petr Fiala, novou iniciativu nazvanou Země, která vítězí: 5 našich programových priorit a 3 principy vládnutí, představila ODS minulý týden. „Již nyní některé naše návrhy prosazujeme ve Sněmovně. Kromě toho, že chceme dosáhnout změny ve volbách, prosazujeme naše programové priority už nyní, aby naše země mohla vítězit v podstatných oblastech,“ řekl Fiala s tím, že na této schůzi navrhuje ODS pravidelné zvyšování základní slevy na poplatníka a zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Chceme pomoci rodinám změnou v nastavení rodičovského příspěvku. V oblasti reformy státu prosazujeme, aby součástí každého zákona byla i tabulka nových povinností. Stát potřebuje redukční dietu, předkládáme konkrétní návrhy, díky kterým bude stát štíhlejší,“ doplnil Petr Fiala.

Jak uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, s návrhem daňového balíčku skončila pohádka o tom, že hnutí ANO nebude zvyšovat daně. „Důvodem k uvalení vyšší daňové zátěže přitom není zdraví občanů, ale neschopnost vlády držet výdaje rozpočtu v rozumných mezích. Daňoví poplatníci přitom odvedli na daních v posledních letech téměř půl bilionu korun navíc. Minulý týden jsme představili kampaň za změnu a už teď budeme ve Sněmovně hlasovat o návrzích, které z ní vycházejí,“ konstatoval Stanjura. Do daňového balíčku chce ODS prosadit například zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH z jednoho na dva miliony korun, předkládá také návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti, a chce prodloužit nesmyslně krátké lhůty na komunikaci s finanční správou.

„Navrhujeme zvýšit základní slevu poplatníka o téměř šest tisíc korun na 30 000 Kč. Základní sleva se nezměnila od roku 2008, inflace ale významně vzrostla. Pokud paní ministryně Schillerová argumentuje vyšší inflací u navrhovaného zvýšení spotřebních daní, musí stejný argument platit pro zvýšení základní slevy poplatníka, nebo námi navrhované zvýšení hranice pro registraci k DPH, která se také roky neměnila,“ doplnil místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček. Vyšší základní slevou se podle něj sníží daňové břemeno a lidem zbyde více peněz v peněženkách. „Vzhledem k tomu, že vláda zvyšuje daňové břemeno na rekordní úroveň – příští rok má složená daňová kvóta atakovat hranici 36 % – přijdeme s daňovou brzdou, resp. daňovým stropem. Ten by doplnil dnešní finanční ústavu a zamezoval by v budoucnu jakékoliv vládě přicházet do Sněmovny s legislativou zvyšující daně, pokud by byla dosažena maximální úroveň, maximální strop daňové zátěže,“ sdělil Jan Skopeček.

Jak dodala první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, strana chce budoucí generaci nabídnout vizi státu jako jejich partnera, ne jako jejich nepřítele. „Vytvoříme podmínky, které ulehčí start mladých lidí do života, založení rodiny, nebo pořízení vlastního bydlení. Proto osvobodíme mladé lidi do 26 let věku od povinnosti platit daň z příjmu. Konkrétní návrh předložíme do Sněmovny v následujících týdnech,“ uzavřela Alexandra Udženija.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Díky koronaviru se zlepšily emise skleníkových plynů, v Africe dokonce poklesly některé nelegální aktivity

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

Zavřít reklamu