Kvůli schválení brexitové dohody zřejmě koruna vůči libře prudce oslabí

Domácí 24. října 2019 | 04:08 — Ilona Cílková
Češi by si podle ekonoma Lukáše Kovandy měli pospíšit s nákupem liber či britského zboží. Tento týden koruna vůči libře zřejmě prudce oslabí, a to kvůli schválení brexitové dohody.
Češi by si měli pospíšit s nákupem liber či britského zboží / Pixabay

Britská libra sice mírně oslabuje, ale jinak v uplynulých necelých dvou týdnech citelně posílila. Například vůči české koruně zpevnila od 10. října o celou korunu. Z úrovně přibližně 28,70 koruny za jednu libru na současný kurs zhruba 29,70. Vůči žádné jiné měně česká koruna v říjnu tolik neoslabila jako právě vůči libře, a sice o 2,44 procenta.

Podle americké banky Goldman Sachs přitom tento týden britský parlament pravděpodobně schválí aktuální podobu dohody o brexitu, kterou minulý týden v Bruselu dojednal premiér Boris Johnson. Pomohou mu prý i někteří labourističtí poslanci.

„Britská libra by v takovém případě podle banky celkem bezprostředně vyskočila na úroveň 1,35 dolaru za libru. To by znamenalo, že v české měně vyjde libra přibližně na 31 korun. Britská měna by tak vůči té české byla nejsilnější od května roku 2017, tedy za posledních 29 měsíců,"upozornil Kovanda.

Češi, kteří se chystají do Británie nebo plánují nákup zboží odtamtud, by si tedy podle Kovandy měli s nákupem či rozměněním peněz pospíšit. Období extrémně slabé libry patrně končí, domnívá se ekonom.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Astronauti provedli náročnou opravu detektoru antihmoty

Zažraná mastnota kolem sporáku? Zkuste fígl, který strčí...

Jak přesazovat orchideje, aby vám nádherně kvetly

Jak odnaučit psa loudit jídlo? Držte se následujících rad

Připravte se na zimu. Vyrobte si za pár minut zásobu...

Využijte vánoční elektrická světýlka celoročně....

Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?

Zavřít reklamu