Speciální sešity a komiksy mají dětem přiblížit osvojení a pěstounskou péči

Domácí 12. prosince 2019 | 07:13 — Helena Malá
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo nové speciální sešity a komiks pro děti, které mají za cíl jim přiblížit problematiku osvojení a pěstouské péče.
Opuštěným dětem mají speciální sešity pomoci lépe pochopit osvojení a pěstounskou péči / Ilustrační foto

Umístění dítěte do náhradní rodiny je významná změna a je nezbytné, aby jí dobře rozumělo. Sociální pracovníci často vyjadřují obavu hovořit s dětmi na téma umístění mimo biologickou rodinu. V rámci projektu MPSV byl proto vytvořen pomocný nástroj pro práci s dětmi umístěnými mimo vlastní rodinu při zjišťování názoru dítěte na náhradní rodinnou péči. Tímto nástrojem jsou tzv. dětské sešity.

„Chtěli jsme hravým způsobem přiblížit formy náhradní rodinné péče a tématiku náhradní rodinné péče jako takové. Využili jsme pro to pomocníky z ptačí říše, například zvídavého vrabčáka. Sešity obsahují i jednoduché úkoly, jejichž cílem je odlehčit dítěti od tématu. V komiksu, kde se setkáte s Terezou a Martinem, jsme chtěli přiblížit pěstounskou péči dětem starším 12 let, které vyrůstají v pobytových zařízeních,“ doplnila Johana Mertová, jedna z autorek sešitků.

Dětské sešity jsou určené především dětem, které se ocitly mimo vlastní rodinu. Jejich smyslem je pomoci dítěti porozumět situaci a připravit ho na přechod do nového prostředí – např. z dětského domova k náhradním rodičům apod. Sešity ale mohou být zajímavé i pro kamarády a spolužáky těchto dětí, protože napomáhají porozumění jejich nelehké situaci.

Pracovat s dětmi pomocí sešitů mohou pracovníci obecních či krajských úřadů, doprovodných organizací, pobytových zařízení, pěstouni nebo adoptivní rodiče, ale například i učitelé. Slouží jako opora při práci s dítětem, například při zjišťování názoru dítěte na náhradní rodinnou péči. Součástí těchto sešitů je i metodický materiál, který obsahuje popis, jak s dětskými sešity pracovat, včetně témat, která jsou v sešitech obsažena a která je možné s dítětem při čtení rozvíjet.

Tištěná podoba materiálů byla v létě tohoto roku distribuována pracovníkům krajských úřadů, orgánů SPOD a doprovázejícím organizacím, které poskytují podporu náhradním rodičům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

K hrobu Karla Gotta denně míří až stovky lidí

S párty stanem vás při zahradním sedánku počasí...

Jednoduchý fígl, díky kterému vyčistíte toustovač bez...

Pelíšek pro psa či kočku vyrobíte raz dva jen ze staršího...

Chleba i rohlíky si snadno upečete sami doma

Čištění zašlých spár mezi kachličkami pomocí domácích...

Většinou známe pemzu ve spojitosti s pedikúrou, dokáže ale...

Zavřít reklamu