Nové vrtulníky z USA mají české armádě zvýšit bojeschopnost a snížit závislost na ruské technice

Domácí 16. prosince 2019 | 09:55 — Helena Malá
V Pentagonu se v těchto dnech uskutečnilo jednání delegací vedených ministry obrany Lubomírem Metnarem a Markem Esperem. Hlavním tématem bylo pořízení 12 amerických vrtulníků systému H-1 pro Armádu České republiky.
Ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper stvrdili nákup vrtulníků / Ministerstvo obrany ČR

„Akceptovali jsme americkou nabídku mezivládní dohody na nákup 8 víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a 4 bitevních AH-1Z Viper a celý kontrakt jsme dovedli do úspěšného konce. Je to významný milník v česko-amerických vztazích. Do konce roku 2023 budou nové vrtulníky ve výzbroji naší armády. Získáme moderní a v praxi vyzkoušené stroje, zvýšíme bojeschopnost a současně snížíme závislost na ruské technice," uvedl ministr Metnar.

Dohodu si pochvaluje i americký ministr obrany Mark Esper. „Jsme rádi, že se Česká republika rozhodla pro naše vrtulníky. Zvyšuje to její schopnosti i interoperabilitu v rámci NATO," sdělil Mark Esper.

Z hlediska českého vrtulníkového letectva je to rozhodující krok do 21. století, prohlásil náčelník Generálního štábu AČR, armádní generál Aleš Opata. „V podobě systému H-1 získává armáda nové schopnosti včetně technologií. V budoucnu počítáme i s nasazením nových vrtulníků do zahraničních misí," řekl Aleš Opata.

Z průzkumu trhu nejlépe vyšel systém H-1 využívaný námořní pěchotou USA. Kombinace strojů Venom a Viper nejlépe zajistí armádou požadované schopnosti na bojovou podporu pozemních sil, transport vojáků i odsun zraněných. Oba vrtulníky se navíc konstrukčně shodují v 85 %.

Cena 14,6 mld. korun (bez DPH) je shodná, za jakou by vláda USA pořídila vrtulníky pro svou armádu. Součástí zakázky jsou nejen samotné vrtulníky, ale i výzbroj a munice, náhradní díly, výcvikový simulátor a prvotní přeškolovací výcvik pilotů a technického personálu.

„I u této zakázky se podařilo vyjednat silné zapojení českého průmyslu. Požadovali jsme 30 % hodnoty zakázky a výsledný podíl je dokonce o trochu vyšší," doplnil Lubomír Metnar.

Na zakázce se budou podílet státní podniky LOM Praha a VTÚ, a dále firmy Ray Service, Aero Vodochody a VR Group. Příslušné smlouvy mezi podniky a společností Bell již byly podepsány.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují nádhernou přírodu

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Skvělý tip na víkend s dětmi. Projděte se jedinečným...

Šilinkův důl nabízí nenáročnou ferratovou cestu pro...

Zavřít reklamu