Alarmující čísla: Každý třetí prodejce během adventu porušil zákon

Domácí 18. ledna 2020 | 08:01 — Helena Malá
Česká obchodní inspekce (ČOI) vyhodnotila kontroly, které uskutečnila v čase adventu 2019. A výsledky jsou velmi alarmující. Každý třetí prodejce porušil zákon.
K nejčastějším prohřeškům patřilo to, že prodejci nedodrželi deklarovanou míru nápoje či hmotnost při prodeji kaprů nebo používali neověřená měřidla / ČOI

Inspektoři provedli kontroly na celém území ČR a zaměřili se při nich na nabídku a prodej vánočního zboží. Kontroly se týkaly míst, která spotřebitelé během adventu navštěvují nejčastěji, jako jsou adventní trhy, prodejci kaprů, vánočních stromků, výzdoby atd. Součástí této akce byly i kontroly prodeje alkoholu mladistvým například na vánočních trzích. "ČOI celkem uskutečnila 485 kontrol v rámci adventu a porušení zákona inspektoři zjistili ve 141 případech (tj. 29%)," konstatoval  mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři ČOI zjistili nedostatky ve 141 případech. To je přibližně stejný počet nedodržení právních předpisů jako v roce 2018, kdy se uskutečnilo 444 kontrol a bylo zjištěno 116 nedostatků.

O adventu 2019 prodejci nejvíce porušovali zákon o ochraně spotřebitele. Nejčastěji nevydali doklad o zakoupení výrobků se všemi stanovenými náležitostmi, nedodrželi deklarovanou míru nápoje či hmotnost při prodeji kaprů a tím docházelo k finančnímu poškození spotřebitele, nebo používali neověřená měřidla.

Součástí této akce byly také kontroly prodeje alkoholu mladistvým. "Například na východě Čech inspektoři zjistili, že téměř 80 % obchodníků prodalo alkohol mladistvému a tím porušili zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek," uvedl Jiří Fröhlich.

Celkem v tomto regionu provedli 12 kontrol nejen na vánočních trzích, ale i v dalších provozovnách, které jsou v tomto období hojně navštěvovány. V osmi případech zjistili porušení tohoto zákona. Zaznamenán byl prodej medoviny, griotky, ale i rumu osobám mladším 18 let. Za porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu