Utajený plán ministryně financí. Chystá velké zpřísnění daní

Domácí 03. února 2020 | 08:42 — Ilona Cílková
Ministerstvo financí je pro zrušení další daňové výjimky. Při prodeji bytů a domů, které jejich majitelé sami nevyužívají, chce uplatnit vyšší sazby. Zatímco dnes mají lidé daňovou výjimku při prodeji nemovitostí, když je vlastní déle než pět let, ministerstvo financí navrhuje lhůtu posunout až na 15 let.
Ministryně financí Alena Schillerová představila svůj nový plán / Česká televize

Podle  ministryně Aleny Shillerové by mohlo opatření vytvořit tlak na to, že nebude tolik investičních bytů, ale bude větší nabídka pro lidi, kteří tam skutečně chtějí bydlet, což by mohlo vytvořit určitý tlak a uvolnit trh s byty. O omezení daňové výjimky jednala před dvěma týdny koaliční rada. Verdikt ale odložila na druhou polovinu února.

Sociální demokraté jsou ochotní o návrhu ministerstva financí dál jednat, mají k němu ale výhrady. Podle nich by přísnější zdanění prodeje investičních bytů či domů k rozhýbání trhu s realitami nepřispělo. „Já si úplně nemyslím, že to rozhýbe trh s byty, myslím si, že to naopak bude komplikace,“ říká k celé záležitosti vicepremiér, ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček.

Ministerstvo financí chce díky návrhu vybrat do rozpočtu navíc přes půl miliardy ročně. Už teď má podporu u komunistů. Naopak pravicová opozice s plánem nesouhlasí.

Zpřísnit by se ale mohl i výběr některých dalších daní. Na jednání koaliční rady to navrhla ČSSD. Chce například omezit odepisování dražších aut, která používají podnikatelé pro svůj byznys.

„Aby si nebylo možné do nákladů započítávat dražší vozy, než je nějaká částka, řekněme milion korun. Ano, to je jedna z výjimek, kterou jsme tam uplatnili,“ uvedl Hamáček.

„Asi by to nějakým způsobem menší a střední podnikatelský segment nezasáhlo, na druhou stranu je ale potřeba to dopočítat,“ říká vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu, ministr dopravy Karel Havlíček.

O omezení a rušení daňových výjimek budou vládní strany znovu jednat za necelé tři týdny, na další koaliční radě. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Eva Pilarová podlehla vážné nemoci. Umírala v náručí svého manžela

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

V malých bytech bývá o úložné prostory nouze. Poradíme,...

Rozbitá obkladačka nemusí hyzdit vaši koupelnu. Opravu...

Přípravky proti klíšťatům a blechám můžete svým...

Zavřít reklamu