Přehnaná reakce bývalé političky na osobu nového ombudsmana

Domácí 21. února 2020 | 04:02 — Ilona Cílková
Džamila Stehlíková, která působila v minulosti jako ministryně pro lidská práva za vlády Mirka Topolánka a nyní je členkou Rady vlády pro sexuální menšiny, usedla v rámci pořadu Pro a proti k jednomu stolu s novým ombudsmanem Stanislavem Křečkem. A neudržela nervy na uzdě.
Nový ombudsman Stanislav Křeček / Česká televize

Hned na úvod debaty začala Stehlíková s útoky na nového ombudsmana. Toho také označila za „člověka plného nenávisti, kterou přináší z Hradu“. Nejvíce pak psychiatrička kritizovala Křečkův výrok o tom, že nebude hájit lidská práva. Ombudsman přitom svá slova několikrát vysvětlil: „Úřad není zřízen k tomu, aby se zabýval lidskými právy. Ombudsman je tady proto, aby se zastával lidí v případě zlovůle státu. Takových lidí se mám a budu zastávat.“

Že je kritika jeho osoby přehnaná dokazoval Křeček na tom, že i Milion chvilek ustoupil a nově chystaná demonstrace nebude proti němu, ale proti tomu, jakým směrem se má Česká republika ubírat.


Stehlíková je jiného názoru a demonstrace podpořila. „Je to signál politikům, že zvolili do úřadu ochránce práv člověka, který říká, že lidská práva chránit nebude,“ zopakovala svůj argument Stehlíková. „Je otázka času, kdy budeme muset nosit Havlovo srdíčko nebo sluníčko, tak jako Židé museli nosit žlutou hvězdu,“ dodala hystericky psychiatrička, zatímco Křeček jen nechápavě kroutil hlavou. Česká republika se prý podle rodačky z Kazachstánu ubírá politicky směrem k Rusku.

Džamila Stehlíková dále připomněla názor svého oponenta, který novinářům řekl, že by se Romové měli o svá práva zastávat více také z vlastní iniciativy. Za svými slovy si Křeček prý stojí a kritizoval přístup romské komunity z vyloučených oblastí.

Stehlíková v minulosti stála za vznikem agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. „Přivedli jsme miliardy korun z Evropské unie,“ chlubila se bojovnice za lidská práva. „Ano, to ano, miliardy jste přivedli, ale ne ve prospěch těch lidí,“ kontroval Křeček, který dále uvedl, že vyloučených lokalit od vzniku zmíněné agentury přibylo.

Stehlíková zaútočila na ombudsmana ohledně jeho docházky do úřadu. Jako zástupce Anny Šabatové měl Křeček na úřadě často chybět. „Kdyby takovou docházku měl dělník nebo prodavačka, propustí ho na hodinu,“ pokračovala Stehlíková, které přitom Křeček připomenul, že se jedná o pozici, kde nejsou „píchačky“ a on v rámci své práce se musí účastnit soudních jednání a jezdit po celé republice.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nekroplanetologie je velice zvláštní odvětví astronomie. Vzniklo díky vzácnému vesmírnému objevu

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...

V malých bytech bývá o úložné prostory nouze. Poradíme,...

Rozbitá obkladačka nemusí hyzdit vaši koupelnu. Opravu...

Přípravky proti klíšťatům a blechám můžete svým...

Domácí WC čistič je hotový za chvilku. Toaleta po něm bude...

Zavřít reklamu