Koronavirus ochromí plíce a působí velmi rychle. Buďte ohleduplní a zůstaňte v karanténě

Domácí 10. března 2020 | 04:10 — Ilona Cílková
„Ukažte mi virus nějaké chřipky, který působí smrt tak rychle.“ Italský doktor Daniele Macchini v emotivním příspěvku na Facebooku varuje před podceňováním nového typu koronaviru a vyzývá k toleranci vůči nezbytným omezením, která mohou ve výsledku zachraňovat lidské životy.
Situace v Itálii začíná být dramatická / Depositphotos

Lékař Daniele Macchini z nemocnice Humanitas Gavazzeni v italském Bergamu vyzval, aby si lidé nestěžovali, že jsou kvůli šíření koronaviru zavřené posilovny či divadla, ale aby zůstali doma a ven vycházeli pouze v nezbytných situacích. Situaci v Itálii, kde se dosud nakazilo koronavirem kolem 8000 lidí a přes čtyři stovky již zemřely, přirovnal k tsunami.
Lékař Macchini napsal o své zkušenosti s bojem proti koronaviru na Facebooku, text se objevil i na stránkách některých italských deníků, například v deníku Corriere della Sera. Na lékařův text upozornila v Česku publicistka Tereza Boehmová.

„Případy se násobí, máme 15 až 20 hospitalizací denně ze stejného důvodu. Výsledky testů nyní přicházejí jeden po druhém: pozitivní, pozitivní, pozitivní,“ uvedl lékař. Svou rodinu pro jistotu už dva týdny neviděl. Obává se totiž, že by je koronavirem nakazil. Vyzývá, aby i ostatní byli opatrní.

Nemoc je riziková především pro starší lidi, zdůraznil lékař. „Covid 19 má lehký průběh u mnoha mladých lidí, ale u mnoha starších lidí, a nejen u nich, má podobu skutečného SARS, protože přichází přímo do plic a infikuje je a ty činí neschopné vykonávat jejich funkci. Výsledné respirační selhání je často závažné a po několika dnech hospitalizace nemusí stačit jednoduchý kyslík, který lze podat na oddělení,“ uvedl Macchini.

Podle Macchiniho je situace na jeho pracovišti dramatická. „Oddělení, která jsme stihli preventivně vyklidit, jsou už zase zaplněná. Všechny štítky se jmény nemocných, které dříve hrály všemi barvami, jsou teď jednotně červené a nesou jedinou diagnózu: oboustranný zápal plic. Může mi někdo ukázat virus chřipky, který by byl schopen člověka tak rychle likvidovat?“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární tatrovácké speciály se zúčastní další Rally Dakar

Veverku můžete chovat i doma. Postará se vám o pořádnou...

Léčivou bylinku, která pomáhá na nervy, diabetes či astma,...

Jak snadno vypeckovat třešně a zbavit je červů. Díky...

Zahrada ve svahu je velká výzva. Když ale dodržíte několik...

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Zavřít reklamu