Koronavirová apokalypsa. Jedno z nejrizikovějších míst světa navštívilo tisíce Čechů

Domácí 23. března 2020 | 12:09 — Ilona Cílková
Jeden z nejoblíbenějších lyžařských rezortů v Rakousku, středisko Ischgl, se stal noční můrou všech, kteří tam v poslední době trávili dovolenou.
Populární lyžařské středisko Ischgl / Pixabay

Známý resort v nadmořské výšce 1400 metrů, označovaný za alpskou Ibizu nebo za Mekku lyžařů se stal ohniskem nákazy. Během března potvrdily testy virus u stovek Němců, Rakušanů, Švédů, Norů, Dánů a Islanďanů. Mnozí měli jedno společné: na začátku března lyžovali v Ischglu. Další pátrání ukázalo, že místem velké nákazy byl velmi navštěvovaný bar Kitzloch, 7. března potvrdil test koronavirus u šestatřicetiletého místního barmana. Lidí, kteří se nakazili přímo v Ischglu, je podle německého deníku Die Welt už přes tisíc.

Takzvané aprés-ski bary jsou obvykle stánky či restaurace umístěné přímo na sjezdovkách nebo v jejich těsné blízkosti. Rakouský epidemiolog Robert Zangerle v médiích varoval, že to v nich "vypadá, jako byste vystřelili virus z praku".

Norsko eviduje 1400 nakažených lidí, z toho zhruba čtyřicet procent se vrátilo z Ischglu. Z nakažených Islanďanů tam bylo čtrnáct z patnácti. Osmdesát nakažených lidí v Hamburku se také nedávno vrátilo z Ischglu. Na jihu Německa se zdravotníci a policisté snaží vypátrat všechny lidi, kteří cestovali autobusy do rakouského střediska.

Mnoho zahraničních hostů navíc po odjezdu z Ischglu strávilo další noc buď v Innsbrucku, nebo jiném městě v Rakousku, což vyvolává obavy, že se nakazily další stovky lidí.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že nárůst případů v Německu přímo souvisí s lidmi, kteří se vrátili z dovolené v Itálii a Rakousku. Rakouský deník Der Standard napsal, že místním úřadům v Tyrolsku přitom muselo být už ke konci února jasné, že na severu Itálie vzniká kritická situace, která hrozí rozšířením i na jihozápadě Rakouska. Dlouho však nic nedělaly. „Když se konečně odhodlaly k akci a zavřely hotely a penziony, hosté byli požádáni, aby vyklidili pokoje a zmizeli do několika hodin. Mnozí pak strávili další noc na jiných místech v jiných hotelích a roznesli infekci touto cestou," píše v deníku Der Standard v textu nazvaném Chyby s dramatickými následky komentátorka Irene Bricknerová.

V současnosti platí v Tyrolsku nejpřísnější opatření z celého Rakouska, 279 vesnic a městeček je v úplné karanténě. Otevřeny jsou jen obchody s potravinami, lékárny, ordinace a banky." Do Tyrolska teď mohou vstoupit jen ti, kteří tam bydlí, pracují v kritické infrastruktuře nebo zajišťují nejnutnější dodávky," napal na Facebooku tyrolský zemský hejtman Günther Platter.

Berlínský Institut Roberta Kocha, který se zabývá sledováním a léčbou infekcí, označil Ischgl za jedno z deseti nejrizikovějších míst na světě, co se týká šíření koronaviru. Velká Británie se v boji s koronavirem vydává jinou cestou než zbytek světa. Riskantní, nebo geniální plán? Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jiřina Bohdalová slaví neuvěřitelné 89. narozeniny. Co vězí za její nezkrotnou energií?

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Praktické a levné řešení, jak se můžeme připravit na...

Zavřít reklamu