Přelomové zjištění. Vědci tuší, co stojí za rychlým šířením koronaviru

Domácí 29. března 2020 | 08:08 — Ilona Cílková
Každý den přicházejí vědecké týmy z celého světa s teoriemi, které by měly pomoci objasnit nejdůležitější otázky kolem šíření koronaviru. Z posledních studií vyplývá, že virus SARS-CoV-2 se může přenášet i za pomoci prachových částic.
Další 1 fotografie v galerii
V některých částech světa je výskyt koronaviru vyšší. Vědci tuší proč / Pixabay

Dosud se mělo za to, že k rychlému rozšíření koronaviru v Itálii mohl přispět i místní luxusní módní průmysl. Do něj totiž v posledních desítkách let ve velkém investovali čínští investoři, kteří sem přivezli i dělníky jako levnou pracovní sílu. Například v průmyslovém předměstí Florencie zvaném Prato pracují tisíce čínských dělníků. A s průmyslovou výrobou jde ruku v ruce zněčistěné prostředí.

Vědci zjistili, že v některých zemích, resp. oblastech je výskyt koronaviru řádově větší a týká se to právě severní Itálie, čínské provincie Wuhan, nebo Jižní Koreje. Zpravidla se jedná o oblasti, které trpí výrazným znečištěním ovzduší. Nabízí se tedy otázka, jak velká může být souvislost mezi vysokou úrovní znečištění a tím i zvýšeným poškozením plic zde žijících lidí, což pak může vést k těžšímu průběhu nemoci COVID-19.

Vysoké koncentrace prachových částic v ovzduší se vedle přímého poškozování lidského zdraví také mohou podílet na rychlejším přenosu nemoci mezi lidmi. Vyplývá to ze studie publikované italskými vědci, o které informoval list The Economist. Odborníci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se může přenášet i za pomoci prachových částic.

Viry se totiž na tyto částice přichytí a dostanou se do větší vzdálenosti od nakaženého. Studie z roku 2010 například ukázala, že během prachových bouří v Asii byl pozorován větší počet nových výskytů chřipky. Zobecnění na nemoc COVID-19 je ovšem v tomto případě problematické, neboť zatím není přesně známo, jak dlouho virus ve vzduchu přežívá a na jaké vzdálenosti se může šířit. Nejnovější poznatky spíše ukazují, že se šíří jen na malé vzdálenosti.

Na druhou stranu, podle lékařských studií existuje souvislost mezi vysokou koncentrací škodlivin ve vzduchu a následnou reakcí organizmu, a to ve formě podráždění dýchacích cest, kašle nebo i zhoršeného dýchání. V případě dlouhodobé expozice ve znečištěném vzduchu roste pravděpodobnost výskytu rakoviny plic, případně dochází k vývoji astmatu a tak lze očekávat větší riziko vypuknutí virové nákazy právě u lidí žijících dlouhodobě v oblastech s výrazně znečištěným ovzduším. U nich potom může mít nemoc i těžší průběh.

Další poznatky vedou vědce k doměnce, že koronavirus se při vyšších teplotách a vyšší vlhkosti šíří hůř. Ideální podmínky pro šíření viru jsou podle nich nízká vlhkost a teploty mezi 5 a 11 stupni Celsia. Normální život v nedohlednu. Zákazy budou platit déle, než se čekalo. Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Objevte nejkrásnější pláže a azurové perly Chorvatska

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku...

Zavřít reklamu